Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Buzullar Son Demlerini Yaşıyor

Dünyanın dokuz farklı dağ zincirindeki 30 buzul incelendi, durum vahim... Milyonların su ve enerji kaynaklarını besleyen buzullar hiç olmadığı kadar büyük bir hızla eriyor. En şiddetli erime 2006'da 3.1 metre küçülen Norveç'teki Breidalblikkbrea buzulunda.

Radikal Gazetesi
Buzullar Son Demlerini Yaşıyor

irleşmiş Milletler Çevre Programı'nın pazar günü yayımladığı bir araştırmaya göre buzullar rekor seviyede eriyor ve içlerinden pek çoğu sadece birkaç 10 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde gözlem altında tutulan dokuz dağ zincirindeki 30 buzulun sağlık durumunu inceleyen bilim insanları, erimenin 2006 yılında rekor düzeye ulaştığını söylüyorlar. BM Çevre Programı, raporunda milyonlarca insanın içme suyu, tarım, sulama ve enerji üretimi gibi doğrudan veya dolaylı sebepler nedeniyle buzullara bağımlı olduğuna da dikkat çekti.

Bir yılda 1,5 metre incelme
Araştırmanın sonuçlarına göre, 2006 yılındaki en şiddetli erime 3,1 metre kadar küçülen Norveç'teki Breidalblikkbrea buzulunda gerçekleşti. Şili'deki Echaurren Norte buzulu kalınlaşan tek buzul oldu. Dramatik kayıpların gözlemlendiği diğer buzullar arasında Avusturya'da Grosser Goldbergkees, Fransa'da Ossoue, İtalya'da Malavelle, İspanya'da Maledeta, İsveç'te Storglaciaren, İsviçre'de Findelen buzulları var.

Erime konusunda verilere ulaşılabilen son yıl olan 2006'da buzullar ortalama 1,5 metre inceldiler. Dünya Buzullarını İzleme Bürosu'nun (WGMS) başındaki Wilfried Haeberli eldeki son rakamların giderek hızlanan ve sonu şimdilik görünmeyen bir eğilimi yansıttığı açıklamasını yaptı. Merkezi Zürih'te bulunan WGMS tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre yeryüzündeki buzulların ortalama erime oranı 2004-2005 dönemiyle 2005-2006 dönemi arasında neredeyse iki kat arttı. Buzullar 1980 yılından bu yana ortalama 11.5 metre incelirken 1980 ve 1999 arasında her yıl ortalama 0,3 metre buzul eridi. Ancak milenyumla birlikte ortalama kayıp 0,5 metreye yükseldi. Suçluysa iklim değişikliği.

BM Çevre Programı yetkileri, raporda gelecekteki kayıpların özellikle nehirlerin Himalaya buzullarından beslendiği Hindistan'da dramatik sonuçlara yol açacağının altını çizdi. Suyunun çoğunu Sierra Nevada ve Rocky Dağları gibi dağlık alanlardaki buzullardan elde eden Kuzey Amerika'nın batı kıyıları da buzulların erimesinden etkilenecek başlıca bölgelerden.

Sıkı hedeflerle kurtuluş mümkün
Programın yöneticisi Achim Steiner herkesin bu konuda oturup düşünmesinin gerekliliğine dikkat çekerken yeşil ekonominin büyümesine bakıldığında hava tahminlerinin tamamen umutsuz olmadığını da sözlerine ekledi. Steiner, hükümetleri de önümüzdeki yıl Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleşecek uluslararası iklim kongresinde gaz emisyonu azaltımına yönelik daha sıkı hedeflere katılmaya çağırdı. Achim Steiner'e göre aksi takdirde hareket alanımız ve eyleme geçme fırsatımız da buzullar gibi eriyip yok olacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/buzullar-son-demlerini-yasiyor_60267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!