Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çağdaş Sanatın Ardındaki Gelenek

İstanbul Modern'de bugün (17 Şubat 2010), çağdaş sanatçıların gelenekle kurdukları ilişkiyi gösteren bir sergi açıldı. 'Gelenekten Çağdaşa- Modern Türk Sanatında Kültürel Bellek' adlı sergide Erol Akyavaş'tan Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli ve İnci Eviner'e dokuz sanatçının 105 yapıtı yer alıyor

Radikal Gazetesi
Çağdaş Sanatın Ardındaki Gelenek

İstanbul Modern'de bugün (17 Şubat 2010), çağdaş sanatçıların gelenekle kurdukları ilişkiyi gösteren bir sergi açıldı. 'Gelenekten Çağdaşa- Modern Türk Sanatında Kültürel Bellek' adlı sergide Erol Akyavaş'tan Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli ve İnci Eviner'e dokuz sanatçının 105 yapıtı yer alıyor

Sarkis’in ‘Site’ sergisinden sonra sonra İstanbul Modern şimdi de Türkiye’nin 200 yıllık Batılılaşma serüvenini tartışmaya açan ‘Gelenekten Çağdaşa’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Batılılaşmadan bugüne Türk sanatının gelenekle olan ilişkisine odaklanarak, çağdaş sanatta geleneğin anlamını tartışmaya açan ‘Gelenekten Çağdaşa - Modern Türk Sanatında Kültürel Bellek’ başlıklı sergi bugün İstanbul Modern’de açılıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşen sergide Erol Akyavaş, İsmet Doğan, İnci Eviner, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Selma Gürbüz, Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli, Murat Morova ve Ekrem Yalçındağ gibi geleneklerden, tarihsel köklerden yola çıkarak üreten dokuz sanatçının çalışmaları yer alıyor. Sergi dün, İstanbul Modern’de İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve serginin küratörü Levent Çalıkoğlu’nun konuştukları bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Levent Çalıkoğlu sergiyi “Dokuz sanatçının merkezinde yer aldığı bir karşılaştırma zemini kurarak, çağdaş sanat için bugün geleneğin ne ifade ettiğini tartışıyor” sözüyle özetledi.

23 Mayıs’a kadar açık

23 Mayıs’a kadar açık kalacak sergide videodan resme, yerleştirmeden fotoğrafa uzanan bir çeşitlilik içeren ve sanatçıların farklı dönemlerinden çalışmaların yanı sıra modern sanatımızın geçmişine de odaklanarak hat, minyatür, çini, vitray, tekstil gibi objeleri bir araya getiren 105 eser yer alıyor. Yine Levent Çalıkoğlu’nun dediği gibi sergi üç şeye ‘gelenek, modern ve çağdaş’a işaret ediyor.

Sergide, İnci Eviner’in 60 metrekarelik bir yüzeye yerleştirdiği ve geleneksel temsile ilişkin yaklaşımları sorgulayan ‘Yeni Vatandaş’ adlı bir estalasyonu var. ‘Yeni Vatandaş’ta üçlü video ile gelenek ve hareketli görüntü arasında ilişki kuran Eviner, geleneğin görsel alfabesinin politik anlam ve içeriklerine vurgu yapıyor. Batı akılcılığıyla Doğulu dünya görüşü arasında kendine özgü bir sentez geliştiren Erol Akyavaş’ın çalışmalarının da yer aldığı sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ise aile koleksiyonunda yer alan çalışmalarından bir seçki bulunuyor. Çalışmalarında resim, heykel, halı gibi farklı ifade araçlarını tercih eden Selma Gürbüz de sergiye son yirmi yıllık birikiminden örneklerle katılırken Ergin İnan, kümbet ve ikona çalışmalarına uzanan geniş bir seçki sunuyor.

Sergide ayrıca Doğu-Batı gelenek karşılaşması konusunda resimden fotoğrafa, videodan yerleştirmeye uzanan çoğul bir anlatım dili içinde kendine özgü bir dil yaratan Balkan Naci İslimleyili’nin kırk yıllık üretim sürecinden bir kesitle birlikte, geleneğin etnografik bir malzeme deposu olarak kullanılmasına karşı çıkan Murat Morova’nın farklı dönemlerini temsil eden çalışmalarını da görmek mümkün. Ekrem Yalçındağ ise sergiye, 70 metrekarelik bir duvar üzerine çalıştığı ve oldukça dikkat çeken resmiyle katılıyor. Kıl fırçalarla oluşturduğu resimlerinde tek bir rengin olasılıklarına başvuran Yalçındağ, İslam süsleme geleneğinin matematiksel düzen ve geometri ile olan ilişkisine vurgu yapıyor.

Eğitim çalışmaları

Sergi süresince ayrıca İstanbul Modern Eğitim Birimi’nin Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlediği ‘Zamanın Yolcuları’ başlıklı eğitim programıyla, farklı yaş gruplarından çocuklar, gençler ve aileler İnci Eviner, Ekram Yalçındağ, Ergin İnan ve Selma Gürbüz’ün eğitmenliğinde minyatür, vitray, mozaik ve duvar resimleri çalışmaları yapabilecek.

İstanbul Modern’de ayrıca bugünden itibaren 23 Mayıs’a kadar ‘12. Video Programı’ da ziyaret edilebilir. Aralarında Man Ray, Samuel Beckett ve Bruce Naumann’ın da bulunduğu yedi sanatçının çalışmaları yer aldığı ve adını Man Ray’in 1923 tarihli Le retour a la raison adlı videosundan alan ‘Akla Dönüş’ başlığıyla sunulan programın küratörü ise Paolo Colombo.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cagdas-sanatin-ardindaki-gelenek_76727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!