Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Çalıkuşu' Korunacak

Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' ve 'Dudaktan Kalbe' eserlerine konu olan 'Çitlembik Ağacı' ile 'Bağ Evi', koruma altına alınıyor. Kültür B

Milliyet
'Çalıkuşu' Korunacak

b>Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' ve 'Dudaktan Kalbe' eserlerine konu olan 'Çitlembik Ağacı' ile 'Bağ Evi', koruma altına alınıyor.

Kültür Bakanı Erkan Mumcu, Türk edebiyatında eserlere konu olan İzmir Çalıkuşu Mahallesi'ndeki Çitlembik Ağacı ve Bağ Evi'nin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca incelemeye alındığını bildirdi.

İncelemeye alındı
Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' romanındaki Çitlembik Ağacı ile 'Dudaktan Kalbe' romanında Kamuran ile Feride'nin tanıştıkları yer olarak anılan Bağ Evi'nin giderek harap bir görüntü alması, TBMM gündemine taşındı.
CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun konuyla ilgili yönelttiği soru önergesini yanıtlayan Mumcu, "Çitlembik Ağacı ile Bağ Evi mahalli, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü'nce incelemeye alınmıştır" dedi. Başoğlu'nun taş bağ evinin restore edilerek müzeye çevrilip çevrilmeyeceğine ilişkin sorusunu da yanıtlayan Mumcu, yapının 1976'da Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 'korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı' olarak tescil edildiğini belirtti.


http://www.yapi.com.tr/haberler/calikusu-korunacak_9983.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!