Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cam Köprü

Anıtlar Kurulu, ünlü İspanyol mimar Calatrava'nın eserlerini 'es' geçip Başkan Topbaş'ın Haliç için çizdiği projeye 'yeşil ışık' yaktı. İsta

Sabah
Cam Köprü

b>Anıtlar Kurulu, ünlü İspanyol mimar Calatrava'nın eserlerini 'es' geçip Başkan Topbaş'ın Haliç için çizdiği projeye 'yeşil ışık' yaktı.

İstanbul Metrosu'nun 2. Etabı olan Taksim-Yenikapı hattının Haliç geçişinde yapılacak köprüye Anıtlar Kurulu'nun izin vermemesi nedeniyle metro inşası 4 yıldır kördüğüm olmuştu. Kurul, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın çizdiği 'Cam Köprü Projesi'ne onay verdi.

3 YILDA BİTİRİLECEK
İstanbul Metrosu'nun en geç 3 yıl içinde tamamlanacağını ifade eden Topbaş, diğer raylı sistem projelerinin de hızla bitirileceğini söyledi. Köprünün Haliç üzerinde nereye yapılacağı noktasında arayışların başladığını kaydeden Başkan Topbaş, "Şu anda kendi çizdiğimiz köprünün nereye yapılacağı konusunda bir açıklama yapamıyorum. Ancak belirlediğimiz birkaç alternatiften birini değerlendireceğiz" dedi. Öte yandan Kadir Topbaş görev süreci içinde 90 kilometre uzunluğunda raylı sistemi devreye gireceğinin de sözünü verdi. Taksim- Yenikapı Metrosu'nun 5 yıllık yatırım planına alındığı belirten Topbaş, metronun 600 milyon dolarlık dış kaynaklı kredi ve yap-işlet- devret modeliyle ihale edilerek 3 yıl içinde bitirileceğini söyledi.

30 milyon dolar harcanarak Şehzadebaşı'na inşa edilen tünel ise vagonların bakımının yapılacağı garaj alanı olacak. Topbaş, Beylikdüzü hattı için yoğun talep geldiğini, bu hat için yap-işlet-devret modeli üzerinde durulduğunu dile getirdi. Eminönü-Kabataş hattının bu ay sonunda, Sultançiftliği- Edirnekapı hattının ise 2006'nın ilk aylarında faaliyete geçirileceğini vurgulayan Topbaş, hattın biten kısımlarının devreye sokulması için çalışma başlattığını da sözlerine ekledi.

İstanbul Metrosu'nun Taksim'den Yenikapı'ya bağlanması için yapılması gereken köprü, silueti bozar gerekçesiyle 5 yıldır Anıtlar Kurulu iznini bekliyor. İstanbul'agelen dünyanın en ünlü köprü mimarı bile Anıtlar Kurulu'nu ikna edemedi. Hem arkeolog hem mimar hem mühendis hem de heykeltıraş olan ünlü köprülerin mimarı İspanyol Santiago Calatrava, Büyükşehir Belediyesi'nin daveti üzerine Haliç üzerine metro köprüsü projesini yapmak için geldiği İstanbul'dan eli boş döndü.

Köprü projesine onay verecek Anıtlar Kurulu üyeleri, İspanyol mimar Calatrava'ya randevu bile vermediler. Dünyanın en önemli mimarları arasında ilk sırayı alan, yaptığı bütün projelerin nokta detaylarına kadar kendisi çizen ve yapım aşamasında işin başında duran Calatrava, şu an yapımına devam edilen ve 2008 yılında Çin'de düzenlenecek olimpiyatlara hazırlanan Olimpiyat Stadı'nın mimarı.


İTÜ TAVSİYE ETMİŞTİ
İstanbul Metrosu kapsamında Haliç geçişi için köprü projesi geliştiren İspanyol mimar Santiago Calatrava, "Haliç'e Mimar Sinan'ın eserleriyle aynı dili konuşan bir köprü gerekli" diyor. Dünya çapında 200'ün üzerinde köprüyü tasarlayan Calatrava'yı İstanbul'a gelmeye ikna eden olay ise Leonardo Da Vinci'nin II'nci Beyazıd döneminde Haliç için yaptığı köprü projesi oldu. İstanbul'a ilk kez gelen Calatrava, çok istemesine rağmen bu projeyi gerçekleştiremedi. İspanyol mimar, Haliç üzerine yapılacak köprünün de çok az sayıda destekle su üzerinde yüzüyormuş gibi duran, transparan ve zarif bir eser olması gerektiğini ifade etmişti. Bilindiği gibi, metro yapımı için İTÜ'den yardım isteyen Büyükşehir Belediyesi, tavsiye üzerine yaptığı köprülerle dünyaya ismini duyuran Calatrava'yı İstanbul'a getirtmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cam-kopru_21159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!