Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cami Gazino Değildir, Huzur İster

Şakirin Camisi'nin mimarı Hüsrev Tayla'yı aradık ve camiyi birlikte gezip, onun gözüyle keşfettik. Ankara'daki Kocatepe Camisi'nin de mimarı olan, Anıtlar Kurulu üyeliği yapmış, Türk-Osmanlı mimarisine uygun restorasyon uzmanlığı ve yapıtlarıyla tanınan 84 yaşındaki Tayla, bizi kırmadı ve güneşli bir öğleden sonra camide buluştuk. Girişte gözümüz

Sabah PAZAR
Cami Gazino Değildir, Huzur İster

Bitti, bitiyor derken, nihayet geçen haftaki açılışına Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katılması, 'çağdaş mimari'yle yapılan Şakirin Camisi'nin Anadolu yakasının protokol camisi olacağının da işaretini verdi. İçmimarının Les Ottomans Otel gibi popüler mekânların yapımından tanıdığımız Zeynep Fadıllıoğlu olması, onu daha da ilginç hale getirdi. Çünkü iddia edildiğine göre; "İçi bir kadın tarafından tasarlanan ilk cami''ydi. Fadıllıoğlu da camilerin çağdaşlık ve estetikten uzak kullanımlarından rahatsızlık duyduğu için örnek oluşturması adına bu işe girdiğini söylüyordu. Sonuçta cami gerek mimarisi gerekse iç tasarımı açısından çok beğenildi.

Güzel ama bu caminin projesini çizen bir de mimarı yok muydu? Niye projede adı olduğu halde hiç ortalarda görünmüyordu? İç tasarımında Fadıllıoğlu ile işbirliği içinde mi çalışmışlardı? Yoksa kimsenin ondan söz etmemesinin çok başka nedenleri mi vardı?

Biz de Şakirin Camisi'nin mimarı Hüsrev Tayla'yı aradık ve camiyi birlikte gezip, onun gözüyle keşfettik. Ankara'daki Kocatepe Camisi'nin de mimarı olan, Anıtlar Kurulu üyeliği yapmış, Türk-Osmanlı mimarisine uygun restorasyon uzmanlığı ve yapıtlarıyla tanınan 84 yaşındaki Tayla, bizi kırmadı ve güneşli bir öğleden sonra camide buluştuk. Girişte gözümüz ziyaretçilere verileceği söylenen galoşları aradı, ama yoktu. Ayakkabı dolapları da kilitli değildi. Sonra içeriye girdik ve 60 yıldır tutkuyla mesleğini sürdüren Tayla ile camiyi dolaştık.

İçmimarını sonradan öğrendim

"Şakir ailesi yüzlerce hayır yapmış bir aile. Okulları, hastaneleri var. Onlara teşekkür etmeli bu millet. Oğulları da bir cami yaptırmak istemiş. Bir öğrencimin ağabeyiyle beraber bir şirketleri var. Onların da tanıdığı bir mühendisle birlikte benim danışmanlığını yaptığım şirketin ismini vermişler. Bana sordular, ben zaten o yolun yolcusuyum, 50 seneden beri çağdaş projeler yapıyorum. Bu yüzden çok cami projesi de geldi bana. 'Elimizden geldiğince oraya yakışan bir cami yaparız. Karacaahmet için şereftir,' dedim. Böyle başladı. Proje ortaya çıktı."

Aynı projenin üçüncüsü

"Bu, aynı cami projemin üçüncüsü. Birini Adana'da, diğerini İstanbul'da İSTOÇ'ta yaptım. Burada Mezarlıklar Müdürlüğü vardı, ama statü itibarıyla mezarlıktı. Ali Müfit Bey'in (Gürtuna) belediye başkanlığı zamanında plan tadili yapıldı, mezarlık halinden çıkartılıp, cami arazisi haline getirildi, ruhsat verildi. Her şey usulüne göre yapıldı. Projeyi çizdikten sonra inşaat tabelasında, 'Mimar Hüsrev Tayla, içmimar Zeynep Fadıllıoğlu' yazısını ilk orada gördüm. Niye olmasın? Zeynep Hanım ve eşiyle de tanışmıştık. 'Bakalım marifetini görelim,' diye düşündüm.''

Ağır şartlar yüzünden çekildim

"Anlaşmaya o kadar ağır parasal şartlar koymuşlar ki... Mesela şöyle bir madde var: 'Bize haber verilmeden bir tadilat yapılırsa, kalitesi ne olursa olsun, o güne kadarki masrafın iki katı ödenecek.' 'Gerektiğinde milyon dolar tazminat hakkımız var.' Bu şartları görsem imzalamazdım. Şartnamede mimarla ilgili bölümü okuyup, imzalamıştım. Ama sonra bu maddeleri görünce projeden çekildim. Mimar Fatih Kesgün'e devrettim. Bina neredeyse bitmişti. Alem, minare yapılmıştı. Sadece havuzun detayları çizilmemişti. Ondan sonra da Zeynep Hanım bana hiçbir şey sormadı. Kendi ekibine yaptırdı. Bana nasıl yaptığını söyleseydi, ben ona 'Kızım orasını şöyle yap, burasını şöyle,' derdim. Benim kimse için 'Yapmasın,' gibi bir itirazım yok, ama bunlar aramızda konuşulmalıydı. Bana gelir, tanışırdık, tartışırdık. Ama beni adam yerine koymadı. Onun bazı fikirlerini kabul etmeyeceğim endişesinden gelen bir durum da var."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/cami-gazino-degildir-huzur-ister_69048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!