Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Campbell'in Ağaçların Tepesindeki 'Uzay Evi'

Dünyanın 'Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan ilk kadın mimarı Zaha Hadid, başka dünyalar tasarlıyor. Hadid'in en ilginç tasarımlarından biri de dünyaca ünlü top model Naomi Campbell için Moskova'da bir ormanın göbeğinde tasarladığı uzay mekiği görünümlü ev. Bu evin ilginç bir özelliği daha var: Hadid tasarladı, bir Türk şirketi uyguladı...

yapi.com.tr
Campbell'in Ağaçların Tepesindeki 'Uzay Evi'

Pritzker Mimarlık Ödülü'nün de ilk kadın sahibi olan Zaha Hadid için mimarlı dünyası 'başka bir dünyadan' yorumları yapıyor. Bunun en büyük nedeni ise Hadid'in yapılara ilginç bakışı ve yerleştirmesi. En ilginç örneklerinden biri de dünyaca ünlü topmodel Naomi Campbell ve sevgilisi milyarder Vladimir Doronin için Moskova'da tasarladığı ev.

Ağaçlardan daha yüksek

Akşam'ın haberine göre, bu ev bir uzay üssünü andırıyor. Moskova'da bir ormanın göbeğinde yer alan ev, yüksekliğiyle 'orman denizi' manzarası yaratıyor. 'Capital Hill' adını taşıyan ev, boyu 10 metreyi geçen ağaçlardan da yüksek olarak tasarlanmış.

Türk şirketi uyguladı

Evle ilgili bir ilginç özellik de uygulama mimarlığının bir Türk şirketinin elinden çıkmış olması. Zaha Hadid'in tasarladığı evi, Türkiye'den Mar Mimarlık hayata geçirdi.

Akıllı evden de akıllı

Evde dünyada akıllı ev teknolojine dair bilinen ne varsa uygulanmış. Ev toplam 2 bin 650 metrekarelik kapalı alana sahip. Evin tasarımının doğası gereği, organik bir formu var. Dolayısıyla hiçbir açısı 90 derece değil.

Havuz üstü parti

Bahçeye açılan bölümde yer alan kapalı havuz, evin mimarisinin en özel detaylarından biri. Havuzu kapatan ahşap bölme açıldığında, havuz ortaya çıkıyor; kapandığında ise, üstü bir parti mekanı haline geliyor. Evin garajı da, kullandıkları özel yapım araçların boyutlarından yola çıkılarak tasarlanmış.

Son durağı ABD

Zaha Hadid'in Suudi Arabistan, Azerbaycan, Almanya, İspanya ve İtalya'da da çok konuşulan mimari tasarımları yer alıyor. Hadid, son olarak ABD'de de özel mimari tasarımlar yapmaya başladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/campbellin-agaclarin-tepesindeki-uzay-evi_110684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!