Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çanakkale Köprüsü Hazır

Temeli 18 Mart 2017’de atılan ‘1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu’ projesinde sona gelindi.

yapi.com.tr
Çanakkale Köprüsü Hazır

Artık açılışa hazır olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son zemin çalışmaları ve küçük detaylar yapılıyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, açılış gününün belirlenmesi için yetkililere ‘hazırız’ mesajının gönderildiğini bildirdi. Açılıştan önce köprünün üzerinde Limak Holding ev sahipliğinde, Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ÇOK AŞ İcra Kurulu üyeleri Reşit Yıldız ve Ebrunur Kapucu Yıldız eşliğinde bir yürüyüş de gerçekleştirildi.

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’in haberine göre; yürüyüşün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ebru Özdemir, bakanlığın geçiş ücretleri üzerinde çalıştığını ve sözleşmede belirlenen 15 Euro’dan daha az bir fiyatla köprü geçişinin sağlanacağını belirtti.

3 milyar Euro maliyet hedefiyle yola çıkılan köprü ve otoyol projesinin, pandemi etkisi ve Emtia fiyatlarında artış gibi nedenlerle 3.1 milyar Euro’ya tamamlandığını söyleyen Özdemir, “Proje için ortaklar 900 milyon Euro sermaye koydu. 2.2 milyar Euro ise bankalardan kredi olarak kullanıldı. Pandemi ve benzeri ek maliyetlerden dolayı ortaklarca 300 milyon Euro daha ilave eklendi. İşletme süresince yani 11 yılın sonunda kâr getirmeyen başa baş bir yatırım olacak. Projenin günlük 45 bin araç garantisi var. Bakanlık fiyat üzerinde çalışıyor. Diyelim ki, 15 Euro yerine 10 Euro yapacak. Ondan sonraki sene bize o aradaki farkı da ödüyor. Zaten biz de o rakamı bankaya ödüyoruz. Burada önemli olan fiyat indirilirken işletme giderlerinin de dikkate alınması.” diye konuştu.

‘Kimse daha ucuza yapamaz’
“4.5 kilometre köprü ve 88 kilometre otoyolu kimse 3.1 milyar Euro’dan daha ucuz yapamaz” diyen Özdemir şöyle devam etti: “16 Mart 2017’de imzaladık. Köprü ve otoyolla birlikte 5 senede tamamladık. Pandemide hiç durmadan çalıştık. Türkiye’ye nasıl değer katarız, nasıl güzel bir eser bırakırız diye çalıştık. Şu anda aslında en önemli sorun ani bir kur yükselişi sonrası geçiş ücretlerinin daha yüksek seviyeye çıkması... Projenin sistematiğinde herhangi bir sorun görmüyorum. Bir kere kimsenin yapamayacağı bir altyapı yatırımını en iyi kalitede yapıyoruz. Üzerine estetik öğeler katıyoruz. En kalitelisini en kısa sürede yapıyoruz. Kredi buluyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkale-koprusu-hazir_189202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!