Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Caretta’ların Kumunu Çalıyorlar

Mersin’in Tekeli Sahili’nde ‘caretta caretta’ların yumurta bıraktığı ince kumların inşaat sektöründe kullanılmak üzere çalınması, çevrecilerin tepk

NTV-MSNBC
‘Caretta’ların Kumunu Çalıyorlar

b>Mersin’in Tekeli Sahili’nde ‘caretta caretta’ların yumurta bıraktığı ince kumların inşaat sektöründe kullanılmak üzere çalınması, çevrecilerin tepkisine neden oluyor.

Kaplumbağaların geçen yıla göre daha az yumurta bıraktıklarını, hatta sahili terk ettiklerini belirten çevreciler; sahilin denetim altına alınmasını istiyor.

Tekeli Sahili, Mersin’de caretta carettaların üreme alanlarından biri. Geçen yıl 200 caretta kumsala yumurta bıraktı, ancak bu yıl sayı yok denecek kadar az. Carettaların artık kumsala çıkmamalarının iki nedeni var. Biri denizle yüzen mersinliler tarafından rahatsız edilmeleri, diğeri ise yumurta bıraktıkları ince kumun azalması.

İnşaat sektöründe kullanılan ince kum, sahilde denetim olmaması nedeniyle çalınıyor. Çevre gönüllülerinden Ahmet Orhan, carettaların kumların çalınması nedeniyle yumurta bırakacak alan bulamadıkları için sahile çıkmadıklarını söyledi.

Çevreci Mustafa Kayhan ise sahilden kum hırsızlığının önüne geçebilmek amacıyla belediyelere haber verdiklerini, ancak yetkililerin müdahalede gecikmesi nedeniyle uyarılarının bir işe yaramadığını belirtti.

Kaplumbağaların korunması için bir dernek kuran çevreciler, kendi imkanlarıyla sahilde denetim yapıyor. Çevreciler çalışmalarına yerel yöneticilerden destek bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carettalarin-kumunu-caliyorlar_960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!