Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cargill Üzerinden Yabancı Sermaye Düşmanlığı Yapıyorlar

Tarım arazisi üzerine sanayi tesisi kurduğu için kapatılan ama adı "Cargill Yasası"na çıkan Toprak Koruma Kanunu'ndaki değişiklikle tekrar faaliyete geçme hakkı kazanan Cargill, dün gazetelere ilan vererek kendini savundu.

Referans Gazetesi/Metin CANarım arazisi üzerine sanayi tesisi kurduğu için kapatılan ama adı "Cargill Yasası"na çıkan Toprak Koruma Kanunu'ndaki değişiklikle tekrar faaliyete geçme hakkı kazanan Cargill, dün gazetelere ilan vererek kendini savundu.

İlanda, Cargill'in yasa çıkaracak bir gücünün olmadığı vurgulanırken firmanın tüm yasal kurallara harfiyen uyduğu savunuldu.

Orhangazi tesisi ile ilgili olarak tüm izinlerin alındığı kaydedilen ilanda; "Haksızca iddia edildiği gibi 'Önce tesisi kuralım, ardından nasılsa izinleri alırız' mantığıyla değil, yatırıma başlanmadan önce ayrı ayrı 5 bakanlık, 14 devlet kurumu nezdinde 40'ın üzerindeki izni Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi kurumlarından almıştır. Gerçek bu iken tesis hakkındaki bu nevi söylemlerin ya bilgisizlik ya da kötü niyetten kaynaklandığını düşünmekteyiz" denildi.

Yasa Cargill'e özel değil

Cargill, ilanla en çok yasanın adının Cargill olarak anılmasına tepki gösterdi. "TBMM görüşmelerinde Cargill ismi maalesef bir yasa ile özdeşleştirilmiş ve sanki bu, bir 'Cargill Yasası' gibi kamuoyuna sunulmaya çalışılmıştır" denilen ilanda daha sonra şu ifadeler yer aldı: "Sadece firmamızın değil, hiçbir kişi veya kurumun TBMM'ye talimat verecek, yasa hazırlattıracak gücünün olması mümkün değildir. Bazı kesimlerin farklı amaçlara yönelik bir çabayla yıllardır Cargill'e karşı göstermiş oldukları husumetin son dönemde yasamayı Cargill'e özel olarak göstermesi anlaşılır değildir."

TBMM çatısı altında Cargill üzerinden yapılan siyasetin, Türkiye'ye yakışmadığını kaydeden Cargill Fabrika Müdürü Kemal Özbelli, "Bu yasa 20 bine yakın işletmeyi ve milyonlarca istihdamı kapsıyor. Bize göre sanayici ile devleti barıştıracak bir düzenleme. Ancak ısrarla bu yasanın Cargill için çıkarıldığında ısrar eden siyasetçiler var. Söylemlerinin tamamı ise asılsız. TBMM çatısı içinde, Cargill üzerinden yapılan yabancı sermaye düşmanlığı bizleri çok üzdü ve bu ilanları verme gereği hissettik" dedi.

Özbelli, binin üzerinde aileye geçim kaynağı sağladıklarını belirterek "Biz yerli mısır kullanıyoruz. Tohumculuk işi de yapmıyoruz. Dolayısıyla genetiği değiştirilmiş mısır söz konusu değil. 2005'te Türk çiftçisine 50 milyon YTL ödedik" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargill-uzerinden-yabanci-sermaye-dusmanligi-yapiyorlar_49862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!