Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatalhöyük'te Kazılar Başlıyor

Konya'da yer alan Çatalhöyük'te 2006 yılı kazıları 3 haziranda başlayacak. Konya Müzeler Müdürü Erdoğan Erol, Prof. Dr. Ian Hodder başkanlığındaki ekibin Çatalhöyük'te, 10 yılı aşkın süredir kazı çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

CNN Türk
Çatalhöyük'te Kazılar Başlıyor

onya'da yer alan Çatalhöyük'te 2006 yılı kazıları 3 haziranda başlayacak. Konya Müzeler Müdürü Erdoğan Erol, Prof. Dr. Ian Hodder başkanlığındaki ekibin Çatalhöyük'te, 10 yılı aşkın süredir kazı çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Erol, kazıların devam edeceğini anlattı:

''Kazılar, doğa koşulları nedeniyle sadece yaz mevsiminde yapılıyor. Kazı ekibinde, yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 100 kişilik ekip görev yapacak. Ekibin çoğunluğunu geçtiğimiz yıllarda görev yapan personel oluşturuyor. Prof. Dr. Hodder başkanlığındaki kazı ekibi, Çatalhöyük'te 2006 yılı kazılarına 3 haziranda başlayacak. Kazının bu yılki bölümü, yaz sonunda tamamlanacak.''

Çatalhöyük'teki arkeolojik kazılarda bugüne kadar, Neolitik ve Kalkolitik çağa ait çok sayıda ev ve mezara ulaşıldı.

Genellikle Neolitik çağın inançlarından olduğu kabul edilen, Ana Tanrıça figürü ile kutsal kabul edildiğine inanılan boynuzlu boğa başlarına sıkça rastlanan Çatalhöyük'te, ilk kazı 1960 yılında James Mellaart tarafından yapıldı.

Uzun bir süre ara verilen kazılara, 1993 yılında yeniden başlandı.

Türkiye ve dünyanın önemli arkeolojik alanlarından biri haline gelen Çatalhöyük'te bugüne kadar gerçekleştirilen kazılarda uygarlık tarihinin 'ilkleri' olan, ilk kumaş, ilk ayna, ilk tahta kaseler, ilk tarım ve hayvancılık ve ilk binalara ulaşıldı. Höyükteki kazılarda heykeller, çeşitli el sanatları, ev araç-gereci, kama ve iskelet gibi buluntular ortaya çıkarıldı.

Kerpiçten yapılmış ve girişleri üstten olan bitişik evlerin arasında yola rastlanmazken, çöplük olarak kullanılan ortak mekanlar bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalhoyukte-kazilar-basliyor_46071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!