Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Celal Bayar'ın Evi Yıkılıyor!

Üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın ölümüne kadar (1986) yaşadığı Kadıköy’deki tarihi ev yıkılıyor. Binanın yerine rezidans yapılacağı iddia edildi. Evde, Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy yaşıyordu.

yapi.com.tr
Celal Bayar'ın Evi Yıkılıyor!

Taraf Gazetesi'nden Billur Özgül'ün haberine göe, Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 1960 yılından ölümüne (1986) kadar yaşadığı Kadıköy’deki evi, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılıyor. 1945-1950 yılları arasında inşa edilen yapı, yıkıldıktan sonra yeniden yapılacak. Şu sıralar evde hummalı bir çalışma var. Evin kapıları, pencereleri numaralandırılarak çıkarılıyor. Eve ait tüm bu parçalar restore edilecek ve yeni yapılan evde kullanılacak. Bu çalışmalar nedeniyle binada yaşayan Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy da evden taşındı. Öte yandan Kadıköy Çiftehavuzlar Mahallesi’ndeki tek katlı evle aynı bahçe içerisinde Celal Bayar’a ait bir apartman da bulunuyor. Bu bina da geçtiğimiz günlerde yerine rezidans yapılmak üzere yıkıldı.

Modern konuta örnek

Tarihî binalara sahip çıkılması gerektiğini hatırlatan DOCOMO Türkiye Ulusal Çalışma Grubu ise bu yıkıma tepkili. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesinde 1990 yılında oluşturulan DOCOMO Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, kamunun dikkatini 20. yüzyılda öne çıkan modern mimarlık, tasarım ve şehir plancılığı ürünlerini korumak amacıyla kuruldu. Binanın 1950’li yılların modern mimarisine sahip olduğu için tescil edilmesi gerektiğini belirten grup, bu nedenle İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuruda bulundu. DOCOMO Türkiye’nin yaptığı başvuruda, “Bu yapı, tasarım yaklaşımı, mimarisi, kütle ve cephe düzeni ile modern konut anlayışının Türkiye’deki ender örneklerinden biridir. Hiçbir taşıyıcı sorunu olmayan yapı yıkılarak özgünlüğünü yitirecek, yapıyla beraber korunması gereken peyzaj öğeleri yok olacaktır” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celal-bayarin-evi-yikiliyor_121798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!