Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çelik Fiyatı Yüzde 20 Artacak'

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, "Çelik fiyatlarının talep ve girdi maliyetlerindeki artışla birlikte yükseliş trendinde olduğunu ifade ederek, 2011'de yüzde 20 daha artış öngörüyorum" dedi. Fiyat artışının talepte düşüş getireceğini düşünmediğini dile getiren Yayan, "2011 yılı içini üretim ve tüketim

kobiden.com
'Çelik Fiyatı Yüzde 20 Artacak'

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, "Çelik fiyatlarının talep ve girdi maliyetlerindeki artışla birlikte yükseliş trendinde olduğunu ifade ederek, 2011'de yüzde 20 daha artış öngörüyorum" dedi. Fiyat artışının talepte düşüş getireceğini düşünmediğini dile getiren Yayan, "2011 yılı içini üretim ve tüketim tahminimizde şu anda revize gerekmiyor" dedi. Türkiye'nin demir-çelik net ihracatının 3.5 milyar dolar olduğunu bildiren Yayan, "2011 yılında büyümeyi devam ettireceğimizi ve 35 milyon ton üretim seviyesine çıkartacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Ham çelik tüketimi artacak

Steel Business Briefing'in bu yıl ikincisini düzenlediği Steel Focus Türkiye, İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Yayan, Türk demir-çelik sektörünün performansında inşaat sektörünün büyük payı olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin uluslararası piyasalarda uzun ürün bağımlılığının ilerleyen zamanlarda azalacağını vurgulayan Yayan, "Uzun ürün ihracatı kan kaybetmeye başladı. Yarı ürünler ağırlık kazandı. Yassı ürünlerde ise çok fazla gelişme olmadı" açıklamasında bulundu. Yayan, Türkiye'nin ham çelik üretiminde hala 2008 rakamlarını yakalayamadığına dikkat çekti. 2010 yılında kişi başına düşen çelik tüketiminin 320 kilogramı bulduğunu bildiren Yayan, kısa süre sonra bu rakamın 400 kilogramları bulmasının beklendiğini kaydetti.

"Türkiye geleneksel bölgelerden çıkmalı"

Atkins Yönetim Danışmanlığı Müdür Yardımcısı William Myles, Türkiye'nin şanslı bir konumda olduğuna dikkat çekerek, "Birçok ithalat odaklı kapasiteler Türkiye'nin kapısında. Bölgede bir de İran güçlü. Türkiye, GCC diye adlandırdığımız Suudi Arabistan, Katar, Umman, Kuveyt ve Bahreyn gibi ülkelere rahatlıkla girebilir" açıklamasında bulundu. GCC ülkelerinin ciddi enerji ve maliyet avantajına sahip olduğunu bildiren Myles, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak hammadde açısından GCC'nin elinde çok fazla bir şey yok. Türkiye son dönemde GCC ülkelerinden son derece faydalanıyor. Artık Türk yatırımcıların geleneksel ülkelerden çıkıp Amerika ve diğer bölgeler gibi yeni yerlere gitmesi gerekiyor."

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-fiyati-yuzde-20-artacak_85833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!