Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Çelik Sektörü Üretimini Artırmaya Devam Ediyor''

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği, çelik sektörünün üretimini arttırmaya devam ettiğini bildirdi. Dernekten yapılan açıklamada, dün bir gazetede çıkan ''Bazı fabrikalar üretimi kısarak demir fiyatlarının düşmesini engelliyor'' başlıklı haberin, demir çelik sektöründeki gelişmeleri yansıtmadığı, Türkiye'nin son 10 yıllık dönemde Çin ve

yapi.com.tr / AA
''Çelik Sektörü Üretimini Artırmaya Devam Ediyor''

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği, çelik sektörünün üretimini arttırmaya devam ettiğini bildirdi. Dernekten yapılan açıklamada, dün bir gazetede çıkan ''Bazı fabrikalar üretimi kısarak demir fiyatlarının düşmesini engelliyor'' başlıklı haberin, demir çelik sektöründeki gelişmeleri yansıtmadığı, Türkiye'nin son 10 yıllık dönemde Çin ve Hindistan'dan sonra üretimini en fazla artıran ülke olduğu belirtildi.

Türkiye'nin 2011 yılının ilk 5 aylık döneminde yüzde 23,4 ile dünyada üretimini en fazla arttıran ülke olduğu ifade edilen açıklamada, söz konusu dönemde 9,1 milyar ton inşaat demiri üretildiği, tüketimin ise 5,2 milyon ton seviyesinde kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Üretimin tüketimden yüzde 75 civarında fazla olduğu, ham çelikten üretim yapan 22 kuruluş yanında, 100'den fazla haddeci kuruluşun bulunduğu bir durumda, bazı kuruluşların üretim kısarak piyasayı yönlendirdiği iddiası, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Çelik sektörümüzdeki keskin rekabet şartları ve sahip olunan ihtiyaç fazlası kapasite, kuruluşların üretim kısarak piyasayı etkileme imkanını tümüyle ortadan kaldırmaktadır. 
Ayrıca ithalat imkanları da, iç piyasa şartlarının uluslararası piyasa şartları ile uyum içerisinde olmasına katkı sağlamaktadır. 2011 yılının ilk 5 aylık döneminde, 4 milyon ton civarındaki yurtiçi ihtiyaç fazlası üretime rağmen 600 bin ton civarında uzun ürün ithal edilmiş olması, piyasanın dünya piyasaları ile iç içe çalışan yapısını açıkça ortaya koymaktadır.''

Açıklamada, çelik sektöründe girdi ve nihai ürün fiyatlarının, dünya çelik sektörü ile paralel bir seyir takip ettiği, Türkiye iç piyasasının dünyadan farklı bir fiyat oluşumu içerisine girmesinin mümkün bulunmadığı kaydedildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-sektoru-uretimini-artirmaya-devam-ediyor_88228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!