Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelikçi Pazar Fiyatlarındaki Netlik için Beklemede

Hurda ve spot demir cevheri fiyatlarındaki hızlı çıkışın sona ermesiyle birlikte, dünyanın birçok yerinde çelik pazarları geçen haftayı "bekle ve gör" politikasıyla geçirdiler. Üretici ve alıcılar fiyatların netleşmesini bekliyorlar.

Referans Gazetesi
Çelikçi Pazar Fiyatlarındaki Netlik için Beklemede

Hurda ve spot demir cevheri fiyatlarındaki hızlı çıkışın sona ermesiyle birlikte, dünyanın birçok yerinde çelik pazarları geçen haftayı "bekle ve gör" politikasıyla geçirdiler. Üretici ve alıcılar fiyatların netleşmesini bekliyorlar.

Steel Business Briefing'de yer alan habere göre Güneydoğu Asya'da geçen hafta alımlara ilgi düşük seviyedeydi. Uzun mamul ithalatçıları gidişatı görebilmek için uluslararası hurda piyasalarını takip ederken; sıcak sac ithalat pazarı talepteki belirsizlik nedeniyle neredeyse durma noktasına geldi. Tüccarlar, Avrupa'daki borç krizi ile borsadaki düşüşün de, genel havayı olumsuz yönde etkilediğini belirtiyorlar.

Avrupa'da, hurda fiyatlarındaki gerileme uzun mamul fiyatlarındaki artış trendini de sona erdirdi. Kuzey Avrupa'da profil ve ticari çubuk fiyatlarının dengelendiği belirtilirken; Güney Avrupa inşaat demiri fiyatları geriledi. Sac üreticileri ise, euroda zayıf seyrin devam edeceğini ve hammadde fiyatlarının güçlü seyredeceğini düşündüklerinden, teklif fiyatlarını artırdılar.

Tüccarlar, hammadde ve bazı çelik ürünlerinde gözlenen fiyat düşüşünün, yeni bir çöküşten ziyade bir düzeltme olarak görülmesi gerektiğini savunuyor. Demir cevheri spot fiyatları, yüzde 62 Fe için 180 dolar/ton cfr Çin seviyesinin üzerindeki tepe noktalara göre geriledi. Ancak Singapur Borsası'ndaki vadeli fiyatlar, 3. çeyrek sözleşme fiyatlarında artışa işaret ediyor; 3. çeyrek fiyatları, bu çeyrekteki sözleşme fiyatına göre yaklaşık 30-40 dolar/ton artabilir.
 
Çin'e yeni üretim rekoru

Öte yandan Çin ham çelik üretimi nisan ayında 55.4 milyon ton ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu'na (NBS) göre, günlük bazda 1.85 milyon ton üretime denk düşen bu miktar, mart ayına göre yüzde 5 ve yıllık bazda da yüzde 27 artışı ifade ediyor. Çin; ocak ayından nisan ayına kadar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,4 artışla 213.87 milyon ton ham çelik üretti. Uzmanlar üretim seviyesi bu yıl boyunca bu seviyede kaldığı takdirde Çin'in 2010'daki yıllık ham çelik üretiminin 640 milyon ton'un üzerine çıkacağını düşünüyorlar.

Bazı pazar kaynakları fabrikaların yerel pazardaki tedarik fazlasını önlemek için üretimlerini bir noktada "kontrol etmeyi" düşünmeye başlaması gerektiğini öne sürdü. Fabrikaların bugünkü üretimi yüksek olduğundan ve çelik talebi düşük seyrettiğinden, fabrikaların üretimi sınırlandırması şu anda oldukça muhtemel görünüyor.
Bununla birlikte, bazı tüccarlar fabrikaların ciddi boyutta zarar etmedikçe asla üretim kesintisi yapmayı düşünmeyeceklerini bildirdi. Şu anda yerel çelik fiyatları düşüyor, ancak fabrikalar kâr sağlamaya devam ediyor.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/celikci-pazar-fiyatlarindaki-netlik-icin-beklemede_79471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!