Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelikte İndirime Arz Baskısı

Uluslararası piyasalardan gelen arz düşüşü haberleri çelik fiyatlarında indirim beklentisini tersine çevirdi. Geçen hafta inşaat demiri fiyatlarında indirime giden Kardemir, bu indirimin bir kısmını geri çekti. Kasım ayı siparişleri için baz fiyatlarını sabitleyen Erdemir'den de beklenen indirim haberleri gelmedi. Türkiye'nin 18 Eylül tarihinde

Referans Gazetesi
Çelikte İndirime Arz Baskısı

Uluslararası piyasalardan gelen arz düşüşü haberleri çelik fiyatlarında indirim beklentisini tersine çevirdi. Geçen hafta inşaat demiri fiyatlarında indirime giden Kardemir, bu indirimin bir kısmını geri çekti. Kasım ayı siparişleri için baz fiyatlarını sabitleyen Erdemir'den de beklenen indirim haberleri gelmedi. Türkiye'nin 18 Eylül tarihinde sıcak ve soğuk sac ithalat vergilerini 4 puan düşürmesi fiyatların düşmesi için beklenti yaratmıştı.
 
Kardemir yeniden artırdı

Çelik arzının düşmesiyle fiyattaki artış beklentisine ilk refleksi Kardemir gösterdi. Geçen hafta inşaat demiri fiyatlarını 21 TL/ton indiren kurum tonu 708 TL'den 30.000 ton sipariş almıştı. Şirket, gelişmelere parelel olarak inşaat demiri liste fiyatlarını 2 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yeniden 12 TL/ton artırarak 720 TL/tona çekti. Şirketin, pazardaki belirsizlikle birlikte talepte azalma gözlendiğini ve teklif fiyatlarının maliyetlere karşı istenen seviyeyi koruyamadığı öğrenildi.

Erdemir'de ise son üç aydır peş peşe gelen zam haberlerinin ardından indirime gidileceği beklentisi hâkimdi. Kurum yaptığı duyuruda "Kasım ayı için alınacak yassı çelik üretim siparişlerinizin fiyat tespitinde, 10.9.2009 tarihi itibariyle yürürlükte olan liste baz fiyatlarımız sabitlenerek uygulanacaktır" açıklamasını yapmıştı.

Erdemir, teslimat tarihinden önce alınan siparişlerde, fiyatlarda yapılan artışların yüzde 75'ini, indirimlerin ise yüzde 100'ünü yansıtıyordu. Diğer bir deyişyle alıcı ekim ayı üretimi için eylül ayında açıklanan fiyattan sac siparişi vermiş ve fiyat teslimat tarihinden önce değişmişse, alıcı zammın yüzde 75'ini ödüyor, indirim de fiyata aynen yansıtılıyordu. Erdemir'in bu hamlesini değerlendiren uzmanlar, böyle bir önlemin olası indirimler için alındığına dikkat çekmişlerdi. Ancak aradan geçen zamanda uluslararası piyasalardan gelen arz kısma haberlerinin de etkisiyle bu beklentinin artık uzak bir ihtimal olduğu ifade ediliyor.
 
Üretim düşüşü devam ediyor

Öte yandan dünya çelik piyasasının önemli aktörlerinden üretim azaltma haberleri gelmeye devam ediyor. Goldman Sachs, geçen hafta yayımladığı piyasa araştırması açıklamasında, Çinli fabrikaların yerel çelik fiyatlarının son yedi hafta içerisinde yüzde 17 düşmesi nedeniyle üretim maliyeti seviyelerine yakın faaliyet gösterdiğini belirtti. Yatırım bankası, ağustos ile eylül aylarındaki fiyat düşüşlerini takiben küçük ölçekli fabrikaların brüt marjının altı hafta önce kaydedilen zirve değerlerinden sıfıra gerilemesiyle üretim verimliliğinin "düşük seviyelere" ulaştığını belirtti. Goldman Sachs, Şanghay merkezli Baosteel'in de "en düşük seviyeye yakın" faaliyet gösterdiğini belirtti.

Üretimin düşeceğine dair bir diğer haber de Polonya'dan geldi. Polonya Çelik Birliği (HIPH), pazardaki toparlanma belirtilerine rağmen, bu yılki üretimin 2008'e göre yüzde 20 azalacağını tahmin ettiğini açıkladı. HIPH Başkanı Romuald Talarek, Polonyalı haber ajansı 11 PAP'a yaptığı açıklamada, "Son birkaç aydaki çelik mamul üretimine ve satışlarına bakıldığında, hâlâ daha çok depolardaki ve dağıtımdaki hareketlenmelerle ilgilendiğimiz gözleniyor" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celikte-indirime-arz-baskisi_73110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!