Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelikten Ağ Örüyorlar

Bilecik'in merkeze bağlı Vezirhan beldesinde 300 metrekarelik atölyede, karayollarından maden ocaklarına, mimariden savunma sanayine kadar farklı kullanım alanları için çelik ağ üretiyor.

yapi.com.tr
Çelikten Ağ Örüyorlar

Makinelerde örülen çelik halatları, yine çelik yüzüklerle bir araya getirerek kullanım alanlarına göre farklı desenlerde ağ haline dönüştüren firma, ürettiği tüm ürünlerin tasarım ve patentini de elinde bulunduruyor.

Aynı kalitede olmasına rağmen Alman rakibine göre, çelik ağın metrekaresini neredeyse yarı fiyatına mal eden firma, günde 50 metrekare üretim yapıyor.

Türkiye'de birçok projede ürünün uygulamasını gerçekleştiren firma, Kuveyt, Cezayir, Fas, İspanya, Yunanistan ve Rusya'dan gelen teklifler üzerindeki proje çalışmalarının olumlu sonuçlanması halinde ihracata da başlamayı hedefliyor.

Firma sahibi makine mühendisi Mehmet Avcı, daha önce çevre güvenliği için çit üretimi yaptıklarını, 10 yıl önce İtalyan bir arkadaşının tavsiyesi üzerine çelik ağ üretimine başladığını söyledi.

Avcı, 7 yıldır üretimini yaptıkları çelik ağların, mimariden iş güvenliğine kadar geniş bir kullanım alanı bulunduğunu belirterek, ''Yapısından dolayı her yere uyum sağlıyor. Üretimde boyut sorunu yok. İstediğimiz boyutlarda üretebiliyoruz. 1 metreden 100 metreye kadar tek parça üretimi yapılabiliyor. Ömrü bakımından uzun ömürlü, yani sök tak özelliği var. Diğer ürünlerde bu şans yok.'' diye konuştu.

Avcı, ürünün çok farklı alanlarda kullanılabildiğini vurgulayarak, "Çelik ağ, silahlı kuvvetlerde, kaya tutucu özelliğinden dolayı karayollarında ve maden ocaklarında kullanılabilecek bir ürün. Güvenlik ağı olarak da çok rağbet görmeye başladı. Bizim ürettiğimiz çelik ağlar, balıkçılık sektöründe, savunma sanayinde, mimari alanda ve peyzajda da kullanılabilecek. Çok maksatlı her yerde kullanılacak ürün üretiyoruz.'' görüşünü dile getirdi.

"Günlük 50 metrekare üretim kapasitemiz var"

Avcı, çelik ağların patentinin kendilerine ait olduğunu, dekoratif olarak farklı desenlerde üretim yapabildiklerine de değinerek, şunları kaydetti:

"Bu ürünün üretimini Türkiye'de sadece biz yapmaktayız. Avrupa'da bunu yapabilen Almanya var. Çinliler de bu işe yeni giriyor. Hatta Almanya ile bizim fotoğraflarımızı istiyorlar. Çünkü bu ürün şekil olarak basit fakat üretimi mühendislik bilgisi gereken bir üründür. Bunu 'Ben yaparım' diyen birisinin iyi bilgi sahibi olması lazım. Şuan günlük 50 metrekare üretim kapasitemiz var, bunu artırmak mümkün. Fiyatından dolayı az talep görüyor ama kullananlar da bir daha vazgeçemiyor. Kuveyt, Cezayir, Fas, İspanya, Yunanistan ve Rusya ile teklif ve proje üzerinde çalışma yaptık ancak yurt dışına henüz üretim yapmadık. Çalışmalar tamamlandığında yurt dışına da pazarlamaya başlayacağız.''

Karayollarında yaşanan çökmelerin de zemine yerleştirilecek çelik ağlarla önlenebileceğini ifade eden Avcı, "Halihazırda ürettiğimiz bütün ürünlerin tasarım ve projelendirmesi bize aittir. Türkiye'de ilk defa Eskişehir Hayvanat Bahçesi'ni yaptık. Samsun Adliyesinin galeri boşluklarına güvenlik ağı olarak, Ataköy Marina'nın dışını ve yangın merdivenlerini çelik ağ ile kapladık. Bunun yanında Türkiye'de çok lüks yerlere güvenlik ağı uygulaması yaptık." dedi.

Avcı, bu alandaki tek rakiplerinin bir Alman firması olduğunu, onun da üretimini Çin'de yaptığını belirterek, "Buna rağmen onların 7 birim olan fiyatı bizde 4 birimdir. Kalite olarak da hiçbir farkımız yok, işleme tekniği olarak da üretim hızı olarak da daha iyiyiz. Alman firmasının fiyatları bir metrekarede 70 dolar ise bizde 40 dolar. Alman firması neyi kullanıyorsa biz de onu kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER: çelik ağ
http://www.yapi.com.tr/haberler/celikten-ag-oruyorlar_159048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!