Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Central Park Kapılarını Açtı

New York'un bahçesi Central Park'ta önceki gün ünlü sanatçı çift Christo ve Jeanne Claude'nin 20 milyon dolara mal olan 'Kapılar' sergisi açıldı.

NTV-MSNBC
Central Park Kapılarını Açtı

b>New York'un bahçesi Central Park'ta önceki gün ünlü sanatçı çift Christo ve Jeanne Claude'nin 20 milyon dolara mal olan 'Kapılar' sergisi açıldı. Parkın 38 km'lik yaya yoluna safran renkli 7500 kapı konuldu, herkes bu kapılardan geçti.

New York'a gelen her turistin muhakkak ziyaret ettiği dünyanın en ünlü parkı 'Central Park', önceki gün başlayan ve ay sonuna kadar devam edecek olan ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Parkın kuruluşundan beri New Yorklular tarafından büyük ilgi gören konser ve sanatsal etkinlikler arasında belki de en büyüğü, 'Gates' (Kapılar) adıyla başladı. New Yorklu çevre sanatçıları Christo ve Jeanne Claude çiftinin 25 yıllık uğraşları sonunda hayata geçen 20 milyon dolarlık 'Kapılar' projesi, deyim yerindeyse tam bir açık hava sergisi...


700 KİŞİ 4 GÜNDE YAPTI
Tam 7500 adet 'kapı', Central Park'ın 38 km uzunluğundaki yaya yoluna 4 metre aralıklarla dikildi. Kapılar, tümüyle safran renginde üretilen ve 5 metre boyundaki vinil direklerden oluşan dikdörtgen çerçevelerin üzerinden sarkan safran rengi kumaşlardan oluşuyor. Kapıların dengeli ve sağlam bir şekilde ayakta durması için de direkler 300 kg'lık çelik bloklarla tutturuldu. 700 kişinin gece gündüz çalışması sonucunda 4 günde kurulan kapılar ve malzemeler sergi sonunda yeniden işlenip farklı amaçlar için kullanılacak. 20 milyon dolarlık bütçesi tamamıyla sanatçılar tarafından karşılanan sergiyi gezen ziyaretçiler hiçbir ücret ödemiyor.

MUTLAKA YAPARIM!
Projenin hikayesi 1979 yılına dayanıyor. Christo Claude'nin yaptığı ilk teklif Central Park komisyonu tarafından parka zarar vereceği gerekçesiyle reddedilmiş, bunun üzerine Chrısto da "Sağlığım yerinde, bu park da burada durdukça ben bu projeyi muhakkak yapacağım" demişti. Sonraki yıllarda yaptığı birkaç başarısız girişimden sonra projeyi rafa kaldıran Claude'nin şansı 2001 yılında döndü. Uzun yıllardır tanıdığı Michael Bloomberg'in New York Belediye Başkanı seçilmesiyle proje tekrar ivme kazandı ve 2005 yılında gerçekleşmesi mümkün oldu.


Hepsi aynı anda açıldı

12 şubat sabahı daha önceden sabitlenmiş kapıların üst kısmına rulo halinde sarılmış perdelerin hepsi aynı anda açıldı.

KENTİN 'VAHA'SI
Manhattan'ın birbirini dik açılarla kesen caddeleri ve devasa gökdelenleri arasında kalan Central Park; şehrin keskin çizgilerinin yumuşadığı kıvrımlı patikaları, çayırları ve küçük göletleriyle insanların kentin stresinden kaçıp sığındığı bir vaha...

http://www.yapi.com.tr/haberler/central-park-kapilarini-acti_22976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!