Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cep Telefonundan Hangi Yol Açık Öğren

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşanan trafik çilesine "açık yolu bul" çözümü sağlamak üzere, "CepTrafik" uygulaması başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "CepTrafik sayesinde vatandaşlarımız anlık trafik durum bilgilerine her zaman ve her yerden cep telefonları ile ulaşabilecek" dedi.

Hürriyet Gazetesistanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Turkcell işbirliğiyle gerçekleştirilen ve mobil telefonlardan trafik durumunun öğrenilebildiği "CepTrafik Projesi" hizmete girdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gelişen teknolojiye bağlı olarak cep telefonu ve internet kullanımının geniş bir tabanına yayıldığı belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak mobil teknolojiden yararlanarak yeni bir hizmeti daha vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. ’İBBCepTrafik’ adıyla hayata geçirdiğimiz proje, İstanbul halkının, cep telefonları üzerinden İstanbul trafiği ile ilgili anlık durum bilgilerine her an, her yerden ulaşmalarına imkan sağlayacak bir uygulama olacak" dedi.

Dünyaya örnek
Turkcell ile projenin en yaygın kullanıma sahip Java programlama dili ile geliştirildiğini ifade eden Topbaş, "Cep telefonları ve cep bilgisayarları için dünyada örnek gösterilebilecek bir uygulamanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi, belediyemize itibar kazandıran bir çalışma oldu" diye konuştu. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul trafiğini trafik kameraları ve sensörler aracılığıyla 7 gün 24 saat gözlemleyen bir Trafik Kontrol Merkezi bulunduğunu ifade ederek, bu merkezden elde edilen anlık verilerin işlenerek ve farklı verilerle birleştirilerek trafik durumu bilgisine dönüştürüldüğünü söyledi.

175 kameradan görüntü
Anlık trafik durumu bilgisi ile İstanbulluların seyahat öncesi ve seyahat sırasında bilgilendirilmesi ile mevcut yol ağının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanımını amaçladıklarını belirten Topbaş, "CepTrafik Projesi ile vatandaşlarımız bu anlık trafik durum bilgilerine her zaman ve her yerden cep telefonları aracılığıyla ulaşabilecek" dedi. Kadir Topbaş, uygulamanın kullanıcılara 175 trafik kamerası görüntülerine, sensörlerle elde edilen yollardaki anlık hızlara, seyahat edilecek iki nokta arasındaki seyahat süresi ve güzergah bilgilerine kullanışlı ve estetik bir harita uygulaması ile erişim imkanı vereceğini, ayrıca Trafik Kontrol Merkezinden kaza ve yol çalışması gibi önemli durumlarda yayınlanan mesajların da abonelere ulaştırılabileceğini dile getirdi.

Kısa mesaj atan abone olabilecek

Kadir Topbaş, "İBBCepTrafik" uygulamasına abonelik için "Turkcell 1530" kısa numarasına "IBBCEPTRAFIK" yazılarak mesaj gönderen İstanbullulara uygulamanın linkinin otomatik olarak gönderileceğini söyledi. Topbaş, gönderilen linke tıklayarak uygulamayı cep telefonlarına kurmanın basit bir şekilde gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

CepTrafik 3 ay bedava sonra ayda 3 YTL olacak


İstanbul’daki trafik durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlar "Turkcell 1530" kısa numarasına "IBBCEPTRAFIK" yazıp mesaj gönderdiğinde uygulamanın linki otomatik olarak cep telefonuna gelecek.

Gönderilen linke tıklanarak "İBBCepTrafik" uygulaması cep telefonlarına indirilebilecek.

Uygulama bir kere telefona kurulduktan sonra kolaylıkla kullanılabilecek ve programın ana mönüsünden "Trafik kameraları", "Yoğunluk haritası" ya da "Seyahat süreleri" seçeneklerinden biri seçilebilecek.

Daha sonra İstanbul haritası üzerinde telefonun yön tuşlarıyla gezerek istenilen nokta kolayca seçilebilecek ve o noktadaki görüntü ve bilgilere ulaşılabilecek.

İstanbullular uygulamaya mart ayına kadar GPRS üzerinden ulaşabilecek. Mart ayından itibaren yıl sonuna kadar abone olanlara ilk 3 ay bağlantı ücretsiz olacak.

3 aydan sonra aylık 5 YTL olacak abonelik bedelinin yüzde 25’ini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cep-telefonundan-hangi-yol-acik-ogren_58699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!