Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme'nin Suyu Alarm Verdi

Kışın 40 bin olan nüfusu yazın 400 binlere fırlayan Çeşme'de kuyu suları tuzlanmaya başladı. susuzluk riskine karşı acil önlem planı başlatıldı.

yapı.com.tr
Çeşme'nin Suyu Alarm Verdi

DHA'nın haberine göre, Çeşme ilçesinde yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak ve ilçeyi susuz bırakmamak için İZSU Genel Müdürlüğü, 5 maddelik acil eylem planı hazırladı. İlk önce iletim hattındaki su kaçaklarını önlemek için çalışmalar başladı. Su şebekesinin yenilenmesi, yeni kuyuların açılması, kuyu veya deniz suyunun arıtılması da masaya yatırılan önlem planları arasında yer alıyor.

Kış nüfusu 40 bin olmasına karşın yaz aylarında 400 bine çıkan Çeşme'de kuyu sularının tuzlanması ve Vali Kutlu Aktaş Barajı'nın suyunun azalması nedeniyle baş gösteren susuzluk sorununa İZSU Genel Müdürlüğü el attı. Bütünşehir Yasası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarına giren ilçede, su sıkıntısını tespit ederek hemen müdahale etmek için acil eylem planı oluşturuldu.

200’ü aşkın kuyu açıldı ama...

Yaz aylarında ilçenin nüfusunun arttığına ve mevcut kaynakların su ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığına dikkat çeken İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "2004 yılında Büyükşehir Yasası ile sınırlarımıza dahil olan ilçelerde yaşanan kuraklık sorununu çözmek için 200'ün üzerinde kuyu açtık. 2 bin 600 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşeyerek su kaçaklarını önledik. Şimdi de sınırlarımıza 30 Mart tarihi itibariyle dahil olan yeni ilçelerimizdeki su sıkıntısını ve alt yapı ihtiyaçlarını çözmek amacıyla ekiplerimiz seferber olmuş durumda. Çeşme'nin su sıkıntısını çözmek amacıyla öncelikli olarak ilçeye su sağlayan Ildırı'daki 8 kuyu ile Vali Kutlu Aktaş Barajı'ndan gelen suların toplandığı ana depo arasında eskiyen ve su kaçağına neden olan 13 kilometrelik çelik iletim hattındaki arızaları onarmak için çalışmalara başladık. Bu çalışmalar bize ilave su kaynağı sağlamış olacak. Ardından da sırayla yatırımlarımızı gerçekleştirerek, Çeşme'nin su sorununa çözüm getireceğiz. Ancak vatandaşlarımızın da suyu tasarruflu kullanmasını önemle rica ediyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmenin-suyu-alarm-verdi_122001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!