Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çete Kanalizasyona Girdi

İzmir'de, son 10 yılda 67 köyde yapılan kanalizasyon çalışmalarının kağıt üzerinde kaldığı ileri sürüldü. Bazı köylere kurulan sistem çalışmazken, bazılarınınsa hiç yapılmadığı savlandı.

Cumhuriyet EGEzmir'de, son 10 yılda 67 köyde yapılan kanalizasyon çalışmalarının kağıt üzerinde kaldığı ileri sürüldü. Bazı köylere kurulan sistem çalışmazken, bazılarınınsa hiç yapılmadığı savlandı. Yapılmayan veya çalışmayan kanalizasyonlar için söz konusu dönemde ödenen miktarın da 100 milyon YTL'yi bulduğu öne sürüldü.

"Kanalizasyon yolsuzluğu" Konak Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısında ortaya çıktı. İzmir İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyeleri, konunun mecliste de görüşülmesi için önerge verdi. Mahmut Esat Aslan'ın hazırladığı önerge, AKP'liler tarafından reddedildi. Oysa önergeye AKP'lilerden Meclis Başkanı İsmail Yılmaz, Grup Başkanvekili Ali Naci Erdem ve Encümen Üyesi Adnan Gülerman ve İsmail Kırmızıgül de imza atmıştı. Ancak AKP'liler meclis toplantısında konunun savcılığın işi olduğunu ileri sürerek çark etti ve ret oyu verdi.

Dönemin İzmir, şimdinin Antalya Valisi Alaaddin Yüksel tarafından "Köylerde Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi Projesi" projesi kapsamında 2002 yılında hazırlatılan kitapçıkta 43 köyde kanalizasyon işlerinin tamamlandığı anlatılıyor. Bu köyler arasında, Konak'ın iki köyünden biri olan Tırazlı Köyü de yer alıyor. Ancak Tırazlı'da kanalizasyon bulunmuyor. Buna karşın valilik yazışmalarında köyde kanalizasyon var görünüyor. Yusuf Ziya Göksu'nun valiliği döneminde, 2004 yılında yapılan Göksu imzalı açıklamada şöyle deniyor:

"Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nün 1993 yılında il genelinde gerçekleştirdiği envanter çalışmaları sırasında, Tırazlı Köyü'nün kanalizasyon yatırımının İl Özel İdare Müdürlüğü'nün Tırazlı Köy Muhtarlığı'na yaptığı para yardımı ve bu köyde yaşayan vatandaşlarımızın katkı ve destekleriyle gerçekleştirildiği ve bu nedenle de valiliğimizce yayınlanan 'Köylerde Yaşam Kalitesini Yükseltilmesi Projesi' adlı yayında Tırazlı Köyü'nün, kanalizasyon sistemi yapılan köyler arasında yer aldığı anlaşılmıştır."

Tırazlı Köyü Muhtarı Hamit Türkkolu da, 35 yıldır köyde muhtarlık yaptığını, bu süre içinde köyde "çukur bile kazılmadığını" söyledi. Yıllar önce, Bayındırlık İl Müdürlüğü'nden geldiğini söyleyen kişilerin kendisine belge imzalattığı dile getiren Türkkolu, "Gelenler 'Köyde kanalizasyon istiyor musun? İstiyorsan bu kağıdı imzala' dediler. Ben de imzaladım. Meğer 'kanalizasyon işlemleri yapıldı. Teslim edildi'demek için imzalatmışlar. Keşke okuyup imzalasaydım. 35 yıldır köyümüze bırakın kanalizasyonu, çukur bile kazmadılar. Talep ettiğimiz zaman da 'sizin kanalizasyonunuz var' dediler. Vardı da ben mi görmedim?" dedi.

Tırazlı'nın dışında 56 köyde de çalışmalar yarım ve eksik olarak yapıldığı öne sürüldü. 14 köyde yapılan kanalizasyon sistemlerinin çalışmadığı kaydedildi. Konunun defalarca yetkili birimlere bildirildiği ancak üstünün örtüldüğü de öne sürülüyor. Olayı gündeme getirenlerinse tehdit edildiği savlanıyor.

Mahmut Esat Aslan, "Yolsuzluğun üstü örtüldü. Görüşmeye başlasaydık çorap söküğü gibi ortaya çıkacaktı. Birçok köyde bu tür yolsuzluklar olabilir, ama konunun araştırılmasının önü kapatıldı. Tire'de Balamlı Köyü'nde, Payamlı'da daha bir çok ilçe ve köyde altyapı işlemleri yapılmış gösterilmiş ya da yapılıp şu an çalışmayacak şekilde kötü işler çıkarılmış. Bunun çözülmesi gerekiyor" dedi.

Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakipoğlu ise, "Sadece bir köyde değil bir çok ilçede altyapı hizmetlerinin tamamlanmış gibi gösterilip ödeneğinin harcandığı öne sürülüyor. Bu çok önemli bir iddia. Bu, Tırazlı'ya kanalizasyon şebekesi yapımı teklif edilmesi sırasında ortaya çıktı. Konu örtbas edilecek gibi değil. Sonucunda eğer suçlu varsa bulunacaktır. Belgelerin de yok edilemeyeceğini düşünüyorum. Konunun derinliğine gidilmesi gerekir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cete-kanalizasyona-girdi_58737.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!