Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çevre Felaketinde Diplomatik Dram

Doğu Akdeniz'e yayılan petrol kirliliğini Türk karasularına ulaşmadan kontrol altına almaya çalışan Türkiye, mali yardım istediği Uluslararası Denizcilik Örgütü'nden (IMO) ilginç bir gerekçeyle geri çevrildi.

Akşam Gazetesisrail'in Lübnan'a 34 günlük saldırısının ardından Doğu Akdeniz'e yayılan petrol kirliliğini Türk karasularına ulaşmadan kontrol altına almaya çalışan Türkiye, mali yardım istediği Uluslararası Denizcilik Örgütü'nden (IMO) ilginç bir gerekçeyle geri çevrildi. IMO, fonlarının yalnızca 'tankerlerden kaynaklanan kirlilik için tahsis edildiğini' bildirerek, bilimsel ve teknik düzeyde yardım vaat etmekle yetindi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, acil müdahale amacıyla Türk Sahil Güvenlik botlarının bölgede nöbet tuttuğunu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı'na (UNEP) göre yıllar alacak temizlik için 50 milyon euroya ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın konuyla ilgili soru önergesine yanıt veren Pepe, petrol kirliliğinin Lübnan kıyıları boyunca 10 bin ila 35 bin ton arasında olduğunun tahmin edildiğini, uzun süredir denizde bulunmasına karşın petrolün halen pompalanabilecek kıvamda olduğunu belirtti.

Pepe, IMO'nun bu aşamada fiili ve mali destek vermekten ziyade bilimsel ve teknik düzeyde katkı sağlamaya çalıştığını, petrol kirliliğiyle mücadele için ihdas edilmiş fonların sadece petrol tankerinden kaynaklanan kirlilikte kullanılmak üzere sınırlandırıldığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-felaketinde-diplomatik-dram_49248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!