Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Yolu Uzayacak

İzmir'in şehir içi trafiğinde büyük rahatlık yaratacak kuzey çevre yolu uzatılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Planlamadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Topal, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ile anlaşmaya vardıklarını, yolun Bergama'ya kadar uzatılacağını söyledi.

Akşam Gazetesib>İzmir'in şehir içi trafiğinde büyük rahatlık yaratacak kuzey çevre yolu uzatılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Planlamadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Topal, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ile anlaşmaya vardıklarını, yolun Bergama'ya kadar uzatılacağını söyledi.

İl Genel Meclisi toplantısına katılan Hasan Topal, İzmir Nazım İmar Planı ile ilgili brifing verdi. Kent trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak kuzey çevre yolunun uzamısının kente gelecekte büyük kolaylık sağlayacağına inandıklarını anlatan Topal, Balçova'da başlayıp Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde son bulan 51 kilometrelik çevre yolunun Koyundere'den itibaren Bergama'ya kadar uzatmak üzere Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ile uzlaşmaya vardıklarını bildirdi. Topal, Nazım İmar Planı'na yolun uzayan kısmını ekledikten sonra Karayolları'na müracaatlarını yapacaklarını söyledi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü'nün Türkiye'de çok fazla kurumun imar planı yapma ve onaylama yetkisi olduğunu hatırlatması üzerine Topal, 'Şu anda 13 farklı kurum imar planı yapıp onaylıyor. Böyle bir durumda planlamadan bahsedemezsiniz. Geçmişte iki kurumun onaylaması gibi bir durum sözkonusu değilken son bir yıldır çifte onaylama getirildi. Bu da işleri daha da karmaşık hale soktu. Önemli olan hangi kurumun imar planını yapacağı değil, yeterli bir kurumun bu planı yapmasıdır. Biz bu kurumun bulunmamasının sıkıntısını çekiyoruz' dedi.

Planla ilgili tartışmalar sırasında tatil beldelerinde belediyelerin ruhsat vermesine rağmen tarım alanı olarak görülen yazlık evlerin durumu gündem geldi. Topal, bu sorunla ilgili olarak küçük ölçekli planlarda çevre düzeni revizyonu yapılması gerektiğini belirterek, 'SİT alanında ya da orman alanında olanlarla ilgili bakanlık görüşü veya mahkemelerin sonuçlanmasını bekleyeceğiz. Bu durumda olan bazı yerler kurtarılamayabilir. Bu tür evlere ruhsat veren belediyelerle ilgili çok önceden suç duyurusunda bulunulması gerekiyordu' diye konuştu. Topal, Altınyol ile kuzey çevreyolu arasına alternatif bir ekspres yol yapılmasını öngördüklerini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-yolu-uzayacak_50885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!