Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreciler de Tüp Geçit İnşaatının Ertelenmesini İstedi

Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan tüp geçit çalışmalarının nisan ayı içerisinde başlatılması planlanıyor. İnşaat çalışmaları balıkları

Zamanürkiye'nin en önemli projelerinden biri olan tüp geçit çalışmalarının nisan ayı içerisinde başlatılması planlanıyor.

İnşaat çalışmaları balıkların göç etme mevsimine denk geldiği için bilim adamları ve çevreciler inşaat çalışmalarının Haziran'ın 15'ine kadar ertelenmesini istiyor. Zaman'ın konuyu önceki gün manşetten gündeme taşımasının ardından çeşitli çevre örgütleri projenin ertelenmesi için harekete geçti. İstanbul Çevre Konseyi ve Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü üyeleri, konu ile ilgili dün Üsküdar Şemsipaşa Sahili'nde basın toplantısı düzenledi. Yaklaşık 15 kişiden oluşan grup adına açıklama yapan İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu, nisan ayı içerisinde başlatılması planlanan tüp geçit inşaatının ve deniz tarama çalışmalarının Marmara ve İstanbul Boğazı'nın ekosistemini yok edeceğini söyledi. Kafaoğlu, “Bu proje ile Avrupa ve Asya yakasını birleştirecek olan bir batırma tüp yapılmak istenmektedir. Üsküdar-Sarayburnu arasında kepçelerle deniz dibi 13 metre kazılacak. Dev kepçelerin büyük gürültüleri ve çevreye yayılacak tortular deniz ürünlerini yok edecektir.” dedi. İnşaatın balık göçünün yoğun olduğu bir dönemde başlatılacağını söyleyen Kafaoğlu, “Bilim adamlarının, balıkçıların ve sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınmadan yapılan bu çalışma ile adeta katliam yapılacaktır. Yetkilileri bu katliamı durdurmaya çağırıyoruz.” dedi.

Kafaoğlu, çalışmaların balık göçünün sona erdiği Haziran ayının 15'ine kadar durdurulmasını istedi. İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Genel Başkanı Tunay Gürsel ise Japon TAISEI firmasına dilekçe gönderdiklerini ve çalışmaların ertelenmesini istediklerini belirterek, “Projenin bu mevsimde başlatılması, Boğaz'da yaşayan balıkların ölmesi anlamına geliyor. Proje ve teknolojiye karşı değiliz; ancak çevrenin de dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Onun için de projenin göç mevsiminin sonuna ertelenmesini istiyoruz.” dedi. Basın açıklamasından sonra grup, “Balıkların yok olmasına izin vermeyeceğiz” sloganları atarak, yetkililerin duyarlı olmaması durumunda daha etkili eylemler yapacaklarını da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-de-tup-gecit-insaatinin-ertelenmesini-istedi_25222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!