Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çevrecinin Daniskası' Kurbanları

Sofya’dan Sinop’a pedal çevirerek gelen nükleer çevreciler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kurbanı oldu. Sinop Valiliği, bölgede kamp yapan Ecotopia grubunun iznini Başbakan Erdoğan'ın çevrecileri suçladığı konuşmasının ardından iptal etti. Çevreciler pasif eylem yaptı

Radikal Gazetesi
'Çevrecinin Daniskası' Kurbanları

Sofya’dan Sinop’a pedal çevirerek gelen nükleer çevreciler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kurbanı oldu.

Birçok ülkeden sosyal adalet ve sürdürülebilir yaşam konularına duyarlı gençlerin her yıl farklı bir ülkede kamp kurup iklim değişikliği, organik gıda, küresel politikalar, alternatif medya, ırkçılık gibi konularda atölye çalışmaları ve eylemler düzenledikleri ‘Ecotopia’ buluşmasının 20’incisi, bu yıl ilk kez Türkiye’de yapıldı.

Ekolojik Ütopyalar Derneği, bu yılki teması ‘yenilenebilir enerjiler’ olan kampı, nükleer santral yapılması planlanan Sinop’un Sarıkum mevkiinde düzenlemek için Bölge Orman Müdürlüğü’nden izin aldı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da biraraya gelen farklı ülkelerden 150 kadar genç, bisikletlerle 2 Temmuzda yola çıkıp 9 Ağustos'ta Sinop’a vardı ve Sarıkum’a yerleşti.

Kamera yerleştirilmek istendi

Ancak kampçıların ‘antinükleer faaliyet’ içinde olduğu ‘istihbaratı’ alan Orman Bölge Müdürlüğü ve Jandarma, hemen “Bu alanda gösteri yapmayacaksınız” uyarısında bulundu. Jandarma kamp çevresine kameralar yerleştirerek günlük eylemleri de kontrol etmek istedi. Kampçılar itiraz etti. Ekotopyacılar, Sinop Nükleersiz Kent ve Yaşam Derneği’yle beraber (SİNYAD) geçen çarşamba günü TAEK binası önünde pankartlarla oturma eylemi yaptı. Eylem nöbetleşerek 18 saat sürecekti. Ancak ilk ekip gözaltına alındı. Onlara destek verenlerle birlikte 11 kişi para cezası verilerek bırakıldı. Ekotopya ekibine, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Çevrecinin daniskasıyım' dediği konuşmasından bir süre sonra, 18.00 sıralarında Sinop Orman Bölge Müdürlüğü ve jandarmanın hazırladığı 'kamp izin iptali'ne dair yazıyı ulaştırıldı.

Gerekçesi yok

Gerekçe belirtilmeyen yazıda, 23 Ağustos akşamına kadar sürmesi için izin verilen kampın önceki akşamdan itibaren boşaltılması istendi. Oysa o saatte yaklaşık 70 kampçının eşyalarıyla geri dönebileceği bir vesait bile bulunmuyordu. Görüşme sonrası yönetim kampçıların sabaha kadar alanda kalmalarına izin verdi.

Pasif direniş

Çevreciler, ani ve gerekçesiz karara tepki göstererek, alanı kamp süresi doluncaya kadar terk etmeyip oturma eylemi yaparak pasif direnişte bulunmayı kararlaştırdı. Sabah olduğunda çevreci grup kamp alanının jandarmalarca sarılmış olduğunu gördü. İlerleyen saatlerde takviye ekiplerle jandarma sayısı daha da arttı. Bu sırada, kampçılardan bir grup, Gerze köyü sakinlerinin, köylerine yapılmak istenen termik santrale karşı çıkmak için düzenledikleri yürüyüşe katılmak için köye gitti. Kalan grupsa jandarmalara karşın kamp alanında oturmayı sürdürdü. Bu arada, jandarmanın yönlendirmesiyle kampa giden Sarıkum muhtarının köylülere ve kampçılara iptal gerekçesini, 'Ekotopyacıların çıplak denize girmeleri' olarak açıkladığı duyuldu.

"Halkı kampçılardan soğutmak için yalan söylüyorlar"

Sinop Nükleersiz Kent ve Yaşam Derneği (SİNYAD) Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Karataş, "Böyle bir yalan olamaz. İki haftadır kampçılarla birlikteyim, böyle bir şey olmadığını biliyorum. Halkı kampçılardan soğutmak amaçlı uydurulmuş. Asıl sebep, SİNYAD ile birlikte eylemlere katılacaklarını açıklamaları. Son etkinliğe gelirken TAEK'in önünden geçen yol kullanılacaktı. Güvenlik güçleri ve Sinop Valisi bunu istemedi" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevrecinin-daniskasi-kurbanlari_63292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!