Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Çevreye Duyarlı İnşaat Malzemeleri Kullanımı Arttırılmalı”

Yapı malzemeleri başta olmak üzere hemen hemen bütün sektörlerin daha sağlıklı bir yapıya geçişini sağlamak için enflasyon sorununun çözülmesi gerektiğini söyleyen Ekonomist, Yazar Mahfi Eğilmez, çevreye duyarlı inşaat malzemeleri kullanımını arttırmak için kamu teşviklerinin kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor.

“Çevreye Duyarlı İnşaat Malzemeleri Kullanımı Arttırılmalı” Ekonomist, Yazar Mahfi Eğilmez

Yapı sektörünün son yıllarda yaşadığı iç ve dış pazara yönelik olasılıkları gündeme taşımak ve geleceğe yönelik sorunları aşmasına öncülük etmek üzere YEM Fuarcılık ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle “Yapı Sektöründe Yeni Açılımlar İçin Fırsatlar” paneli düzenlenecek. 24 Mayıs Çarşamba günü 40. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında TÜYAP Fuar Alanı’nda düzenlenecek olan panelde; pazarda oluşan olanaklar, geleceğe dönük fırsatlar ve olası yeni açılımlar tartışılacak.

İnşaat ve yapı sektörünün geleceğini 4 megatrend belirleyecek

Panelin moderatörlüğünü CNN Türk Program Yapımcısı, Gazeteci, Yazar Ahu Özyurt üstleniyor. Bütün dünyada yapı ve inşaat sektörünün yenilenen bir sürece girdiğini söyleyen Ahu Özyurt, “Yeni teknolojileri ve malzemeleri kullanan, çevreye ve insana daha saygılı bir inşaat modeli oluşturmak mümkün. Kamunun, sektörü denetleyen yönü kadar müşteri rolü de önem kazanıyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2017 raporuna göre inşaat ve yapı sektörünün geleceğini belirleyecek 4 megatrend var. Bunlar; gelişmekte olan ülkelerdeki piyasa koşulları ve müşteriler, sürdürülebilirlik ve dayanıklılık,  şehirleşen toplumlardaki değişim ve işgücü piyasası, siyaset ve karar alıcıların yeri, bürokratik düzenlemeler” diyor. Özyurt, panelde de katılımcıların desteğiyle bu konulara ışık tutulacağını kaydediyor.

Kamu, ekonomi, yatırım, fonlama, yapı malzemesi ve mimarlık alanlarından konuşmacılar, yapı profesyonelleri ile buluşacak. Panelde; Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, Ekonomist, Yazar Mahfi Eğilmez, Tabanlıoğlu Mimarlık Ortağı Murat Tabanlıoğlu, Türk Eximbank Uluslararası Proje Kredileri Bölümü Müdürü Suzan Usta, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ. Genel Müdürü Turgay Tanes konuşmacı olarak yer alacak. Mahfi Eğilmez, panel öncesi Türk Yapı Sektörü ve ekonomik gelişmeler ilişkisi bağlamında sorularımızı yanıtladı.

“Enflasyon sorunu çözülmeli”

İnşaat malzemeleri pazarının daha sağlıklı bir yapıya geçişini sağlamak için alınması gereken önlemlerin en başında enflasyon sorununun çözülmesinin geldiğini söyleyen Ekonomist, Yazar Mahfi Eğilmez, bunun sadece bu sektör için değil hemen hemen bütün sektörler için gerekli bir koşul olduğuna dikkat çekiyor. Enflasyonun düşmesi faizlerin de düşmesine de yol açabileceğine değinen Mahfi Eğilmez, doğal olarak böyle bir gelişmenin sonucunda inşaat sektörü ve onunla birlikte inşaat malzemeleri pazarının da gelişeceğini belirtiyor. Eğilmez, buna ek olarak çevreye duyarlı inşaat malzemeleri kullanımını arttırmak için kamu teşviklerinin kullanılması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Gayrimenkul önemli yatırım aracı

Belirsizliğin, ekonomik ve siyasal şokların fazlalığına ve sürekliliğine karşın insanların gayrimenkulü hale önemli bir yatırım aracı olarak görmesinin birkaç nedeni olduğunu ifade eden Eğilmez, “Bunlardan birisi reel faizlerin düşüklüğüdür. Reel faizlerin düşüklüğü insanların tasarruflarını mevduatta tutmak yerine gayrimenkule yöneltmesinde önemli bir etken olarak ortaya çıkıyor. Bunun yanında parasal bazı yatırım araçlarının özellikle küresel kriz boyunca karşılıksız kalması insanların gayrimenkulü tercih etmesine neden oluyor. Çünkü gayrimenkulün değeri kriz durumunda düşse de kriz geçince yeniden yükselmeye başlıyor. Oysa kâğıda bağlanmış yatırım araçları krizden sonra da değersiz kalmaya devam ediyor” diyor.

“Yapısal reformlar yapılmalı”

Türkiye ekonomisinin yeniden ivme kazanması için yapılması gereken şeylerin başında sosyal, siyasal ve ekonomik yapıyı daha sağlam temellere oturtacak yapısal reformların yapılmasının geldiğine dikkat çeken Eğilmez, yapı sektörünün bu gelişmede bir takım katkılarda bulunmaktan çok, sonuçlardan olumlu olarak etkilenecek bir sektör konumunda olacağını kaydediyor. Bu tür yapısal reformlar yapılıp da ülkenin ekonomik ve siyasal risklerinin düşürülmesi halinde Türkiye’ye yabancı ilgisi de artacağı için yabancılara daha çok yapı satılması söz konusu olacağını vurgulayan Eğilmez, yapı sektörünün de bu gelişmeden olumlu etkileneceğini belirtiyor.

“Yapı Sektöründe Yeni Açılımlar İçin Fırsatlar” paneli ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreye-duyarli-insaat-malzemeleri-kullanimi-arttirilmali_158919.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!