Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çifte Medrese'nin Minaresini Korkusuz 2 Kadın Restore Ediyor

Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yaptırılması kararlaştırılan Çifte Minareli Medrese'nin bakım ve onarım çalışması öncesinde minarelerdeki çinilerin dokümantasyonu çıkarılıyor. Minarelerdeki dokümantasyon çalışmasında görev almak üzere Sivas'tan Erzurum'a gelen iki kadın restoratör, 15 metre yükseklikte görenlerin adeta

Yeni Şafak Gazetesi
Çifte Medrese'nin Minaresini Korkusuz 2 Kadın Restore Ediyor

Erzurum'un tarihi simgelerinden Çifte Minareler Medresesi'nde 15 metre yükseklikteki minarede çalışma yapan 2 kadın restoratör, görenlerin ilgi odağı oluyor. Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yaptırılması kararlaştırılan Çifte Minareli Medrese'nin bakım ve onarım çalışması öncesinde minarelerdeki çinilerin dokümantasyonu çıkarılıyor.

Minarelerdeki dokümantasyon çalışmasında görev almak üzere Sivas'tan Erzurum'a gelen iki kadın restoratör, 15 metre yükseklikte görenlerin adeta nefesini kesiyor. Kurulan iskeleden dağcı gibi tırmanarak minareye çıkan restoratörler Gülçin Çıldır ve Ayşegül Demirce, kadınlarda yükseklik korkusunun daha fazla olduğunun düşünüldüğünü, yüksekte ve özelikle de minarelerde restorasyon çalışmasını erkeklerin yapabileceği yönünde bir kanı oluştuğunu belirttiler.

Yükseklik korkusunu yendim

Yüksekteki minarede iki kadını gören vatandaşların şaşkına döndüklerini ifade eden Gülçin Çıldır, "1 yıl önce iş hayatına atıldım. Daha önce de 2 minarenin restorasyonunda görev aldım. Bu işin eğitimini aldık. Ancak ilk zamanlarda her insanda olduğu gibi yükseklik korkum vardı. Zamanla alıştık. Artık minarelere çıkmak ve orada bulunmak benim için yerde yürümek gibi. Fakat yaptığımız iş insanların dikkatini çekiyor. Çalışırken birçok kişinin bizi izlediğini görüyoruz" dedi.

Restoratörlerin çoğu bayan

Ayşegül Demirce ise daha önce 3 minarenin restorasyon çalışmasında görev aldığını ifade ederek, "Restoratörlerin büyük bir çoğunluğu bayan. Ancak toplumda hala kadınların minarelerde restorasyon çalışması yapması dikkat çekici bulunuyor. Bu durum ilden ile değişiklik gösteriyor. Erzurum'da çok daha fazla ilgi çekici bulundu" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cifte-medresenin-minaresini-korkusuz-2-kadin-restore-ediyor_63413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!