Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çifte Minareli Medrese İçin Umut Işığı Doğdu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuklu İmparatorluğu’nun önemli eserlerinden olan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen Çifte Minareli Medrese’nin zemin duvarlarında oluşan tahribatın giderilmesi için harekete geçti.

Zamanb>Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuklu İmparatorluğu’nun önemli eserlerinden olan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen Çifte Minareli Medrese’nin zemin duvarlarında oluşan tahribatın giderilmesi için harekete geçti.

Erzurum’un tarihi ve kültürel zenginliklerinden medresede, kar ve yağmur sularından etkilenmemesi için iç ve dış duvar çevresi kazılarak drenaj yapılacak. Ayrıca duvarlar kimyasal yöntemle temizlenecek. Medresenin batıya bakan dış duvarlarının bir metre kadar kısmının toprak altında kaldığı ve buranın da yağmur ve kar suları nedeniyle sürekli olarak tahribata uğradığı belirtildi. Medresenin zemini sürekli su aldığı için çökme tehlikesi yaşıyor.

Bakanlık medreseyi kurtarabilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek için gerekli olan drenaj ihalesini önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştirecek. Haziran ayında ise tarihi medresenin drenaj sistemi ile birlikte iç ve dış duvarlarını da kimyasal maddeler ile temizlik yapılacak. Rolöve ve Anıtlar Müze Müdiresi Fatma Mergan, medresenin drenaj ve duvarlarındaki kimyasal temizlik nedeniyle söz konusu tarihi mekânın çalışmalar tamamlanıncaya kadar ziyaretçilere kapatılacağını söyledi. Çalışmalarda çok sayıda yüksek mimar, inşaat mühendisi, sanat tarihçisi ile arkeologların görev alacağını belirten Mergan, "Çifte Minareli Medrese'nin gelecek nesillere aktarılabilmesi için uğraşıyoruz." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cifte-minareli-medrese-icin-umut-isigi-dogdu_25970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!