Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çiller Villaları İçin Hile Yaptı'

Kilyos Armutlu'daki Çiller'in arsası için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nce yapılan 1/5000'lik plana göre düzenleme yapılması gerekirken Sarıyer İlçe Belediye Meclisi'nce İmar Islah Planı kapsamına alınarak Büyükşehir'in denetiminden kaçırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
'Çiller Villaları İçin Hile Yaptı'

ski Başbakan Tansu Çiller 'in Kilyos Armutlu'daki arsası üzerine yaptığı turistik tesis ve villalar kaçak olduğu için geçmişte Bölge İdare Mahkemesi kararıyla durdurulmuş ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından yıktırılmıştı. Ancak Çiller, bu villaları sonradan yaptırarak muradına erdi.

Özal, başbakanlığının son döneminde bir imar affı yasası çıkardı. Bu yasaya göre 11 Kasım 1985'ten önce yapılan yapılar af kapsamına girecek ve bu yapılara tapu tahsis belgesi verilecekti. Ancak tapu tahsis belgesi vermek için de İmar Islah Planı'nın yapılması öngörülüyordu. Ayrıca yasada İmar Islah Planı yapılırken imar planı standartlarına uyulmayacağı hükmüne yer verilmişti. Yani yeşil alanların, okul alanlarının küçültülebileceği belirtiliyordu. Bu planın yürürlüğe girmesi için de ilçe meclisinden geçmesi yeterli görülmüştü. Ancak imar affı kapsamına girecek alanın boş olmaması ve 11 Kasım 1985'ten önce üzerinde yapılaşma olması gerekiyordu.

Ne hikmetse Çiller'in başbakanlığı döneminde Demirciköy'deki boş arazisine normal plan yapılması gerekirken Sarıyer Belediyesi tarafından İmar Islah Planı yapılıyor ve eski yapılar için geçerli olan villa imar izni veriliyordu.

Kilyos Armutlu'daki Çiller'in arsası için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nce yapılan 1/5000'lik plana göre düzenleme yapılması gerekirken Sarıyer İlçe Belediye Meclisi'nce İmar Islah Planı kapsamına alınarak Büyükşehir'in denetiminden kaçırıldı.

Sarıyer Belediye Meclisi'nin 1 Eylül 1992'de yapılan toplantı sonrasında aldığı 25 sayılı kararda, Tansu ve Özer Çiller 'e ait Kilyos Armutlu'daki arazi üzerinde İmar Islah Planı uygulanması öngörülüyordu. İlçe belediyesinin aldığı bu karara itiraz eden dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sözen, ilçe belediyesinden "kararın iptali" ni istedi. İlçe belediyesi kararı iptal etmemekte direndi. Bunun üzerine Sözen de kararın iptali için İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Çiller'e ait Kilyos Armutlu'da 1 pafta 309 sayılı parselde ve yakın çevresinde 2981-3920 sayılı yasa kapsamına girecek tek bir binanın dahi bulunmadığı, bu nedenle bu araziye İmar Islah Planı uygulanamayacağı gerekçesiyle İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Sarıyer İlçe Belediye Meclisi'nce alınan İmar Islah Planı kararının "hukuka aykırı" olduğunu belirterek kararı iptal etti.

Özer Çiller'in rolü
Eski Sarıyer Belediye Başkanı İhsan Yalçın aynı zamanda Sarıyer Spor Kulübü'nün de başkanlığını yapıyordu. O dönemde Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller de kulübün asbaşkanıydı. Özer Çiller, arsa üzerinde binlik plana göre proje yapıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile uğraşmak ve zaman kaybetmemek için aynı yönetim kurulunda çalıştığı Sarıyer Belediye Başkanı Yalçın'ın desteğiyle ilçe belediye meclisinden İmar Islah Planı'nı çıkartmayı başardı.

İlçe meclisinden çıkartılan İmar Islah Planı'nın bir arazi üzerinde uygulanabilmesi için aranan koşulların hiçbiri Çiller'in arazisine uymamasına karşın Sarıyer'in eski meclis üyeleri Islah Planı kararını oybirliği ile çıkardılar. "Yanlış hesap Bağdat'tan döner" sözü 4. İdare Mahkemesi kararı ile bir kez daha kanıtlandı. Mahkeme kararından sonra Çiller'in villaları Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı. Bu Sözen'in yıktığı ikinci başbakan villasıydı. Daha önce de Uyum Sitesi'nde dönemin başbakanı Özal'ın villasını yıkmıştı.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sözen olayı gayet iyi anımsadığını belirterek şunları söyledi: "Kararın iptal edileceği belliydi. Ama belki geçiririz diye düşünmüşlerdi. Bu ülkede hukuk var. Başbakan da olsa hukukun gereği yapılmış oldu."

Dönemin İmar Daire Başkanı Mehmet Yıldız da Çiller'in Kilyos'taki villaları için şu değerlendirmeyi yapıyor: "Arsanın 1987'de yapılmış hava fotoğraflarına baktığımızda alan bomboş görülüyordu. Bu nedenle af kapsamına alınamazdı. Normal binlik plan uygulaması yapılması gerekirdi. Arsanın bulunduğu bölgenin 5000'lik planı yoksa 25.000'lik planın uygulanması lazımdı. O zaman da İstanbul Büyükşehir Meclisi'nden geçirmeleri gerekirdi ki, bu da zaman alırdı. Çiller, herhalde zaman kaybetmek istemedi. O nedenle ilçe belediyesinden yasalara aykırı olarak İmar Islah Planı kararı aldırdı. Onu da dava ettik ve kazandık. Oysa normal yollardan Büyükşehir'e başvursa ve mevcut planlar uygulansaydı sorun çıkmayacaktı."

Recep Tayyip Erdoğan' ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Çiller, Kilyos'taki villarını yaptırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ciller-villalari-icin-hile-yapti_50223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!