Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento İhracatında Dünya Lideri Oluyoruz

Avrupa’da çimento ihracatında birinci sırada bulunan Türkiye, dünyada da liderliğe oynuyor. Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) haz

Ticaretb>Avrupa’da çimento ihracatında birinci sırada bulunan Türkiye, dünyada da liderliğe oynuyor.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) hazırladığı Çimento Sektörü Değerlendirme Raporu’na göre, Türkiye 2002 yılında gerçekleştirdiği 9.9 milyon ton ihracat ile Tayland’ın ardından dünyanın ikinci büyük çimento ihracatçısı oldu.

Türkiye, 1998 yılında 158 milyon dolarlık çimento ihracatı yaparken, bu rakamı geçen yıl 293 milyon dolara çıkardı. Türkiye’nin en önemli pazarını, İspanya ve İtalya başta olmak üzere AB ülkeleri oluşturuyor. İhracatta dünya birincisi Tayland ise geçen yıl 15.8 milyon ton çimento ihraç etti.

OAİB’nin raporunda, çimento sektörünün ihracatta gösterdiği başarıyı, daralan talep nedeniyle iç piyasada sergileyemediğine dikkat çekiliyor. Yaşanan ekonomik krizin inşaat sektörüne büyük sekte vurduğu belirtilen raporda, iç piyasada çimento tüketiminde son 5 yılda yüzde 21.4’lük düşüş yaşandığı ve tüketim rakamının 2002’de 26.8 milyon tona gerilediği bildirildi.

Raporda, “Teknolojik altyapısı ve 57 modern tesisiyle Avrupa ve dünyada söz sahibi olan Türk çimento sektörünün enerji, nakliye ve diğer konularda yaşadığı sorunlar bir an önce çözümlenmeli. Yurt dışı rekabet imkanlarının diğer ihracatçı ülke sektörleri seviyesine gelmesi yönünde gerekli çalışmaların yapılması ile TÜrk çimento sektörü dünyadaki konumunu daha da sağlamlaştıracaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-ihracatinda-dunya-lideri-oluyoruz_4638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!