Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento Üreticilerinden Türkiye'nin En Büyük Arama Kurtarma Timi

Çimento Üreticileri Depremi Unutmadı

yapi.com.tr/Mesut TUFAN
Çimento Üreticilerinden Türkiye'nin En Büyük Arama Kurtarma Timi

br/> Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası (ÇMİS) ilk etapta 1000 kişiyi kapsayacak olan Türkiye'nin en büyük arama kurtarma eğitimini başlattı. ÇMİS'in Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 44 üye fabrikasındaki çalışanları kapsayacak olan eğitim programı için AKUT Arama Kurtarma Derneği ile işbirliği yapıldı.


Projenin tanıtımı için Çırağan Sarayı'nda yapılan basın toplantısına ÇMİS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ve ÇMİS Yönetim Kurulu üyeleri katıldılar. Türkiye'nin deprem kuşağı üzerinde olduğunu hatırlatarak Türkiye için depremin asla unutulmaması ve ihmal edilmemesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Ahmet Eren, "Amacımız, olası bir felakette doğabilecek kayıpları en aza indirgemek. Bunun için de, eğitimli insanların yapacakları müdahaleler büyük önem taşıyor. Bu çalışmayla, bir yıl içerisinde 1000 kişilik bir timi eğiterek bu yolda önemli bir adım atıyoruz" diye konuştu.

Bu kapsamda bir eğitim projesinin AKUT için de bir ilk olduğunu ifade eden Nasuh Mahruki ise, "Bu, cesur ve ilerici bir hamle. Bizden destek istendi ve biz de seve seve kabul ettik" dedi. AKUT'un operasyonel bir takım olduğunu hatırlatarak, "Zaman içerisinde, Türkiye'de arama ve kurtarma alanında büyük bir boşluk olduğunu gördük" şeklinde konuşan Mahruki, bu boşluğu kapatmanın yolunun da eğitimden geçeceğini savundu ve atılan bu adımın diğer kurumlara da örnek olmasını diledi.

Enkaza İlk Müdahele ve Tahkimat Eğitimi
Eğitim, depremin yanısıra doğal ve doğal olmayan afet sonrası oluşan enkaz formasyonları, enkaz türleri, enkaz alanı bilgilendirmesi, acil müdahale, enkaza yaklaşmada dikkat edilmesi gereken unsurlar ve baş üstü seviyesi riskleri gibi önem taşıyan konuları kapsayacak. Kapsamı ve içeriği ile hayati önem taşıyan ve bir sektörü kapsaması açısından Türkiye'de bir ilk olan projenin tamamı ÇMİS tarafından finanse edilecek.

Eğitim sonunda katılımcılara uluslararası alanda geçerliliği olan N.A.R.I. (North American Rescue Enstitue) ve Best Safety INC ortak çalışmasını temsil eden katılım sertifikası verilecek.

ÇMİS
Çimento Müstahsilleri Sendikası adı altında 1964 yılında Anadolu Çimento T.A.Ş, Ankara Çimento Sanayii T.A.Ş, Aslan ve Eskihisar Müttehit Çimento ve Su Kireci A.Ş. tarafından kurulan ÇMİS, bugün 44 üyesi olan bir bir platform.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-ureticilerinden-turkiyenin-en-buyuk-arama-kurtarma-timi_40488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!