Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentocular AB'ye Göre Emekleme Noktasında

Çimentocular AB'ye Göre Emekleme Noktasında

Referans Gazetesi
Çimentocular AB'ye Göre Emekleme Noktasında

ıllardır kapasite fazlası ile başetmeye çalışan çimentocular, geçen yıl iç pazar satışlarını yüzde 9, ihracatı da yüzde 10 artırdılar. Fakat uzmanlar, kişi başına çimento kullanımında hala çok geride olduğumuzu söylüyor.

Ülkenin alt yapısında bire bir söz sahibi olan çimento sektörü için 2004, hem 2001 krizinin etkilerini silip süpürdükleri, hem de karlılık açısından yüzlerinin güldüğü bir yıl oldu. Hali hazırda 25 milyon ton ile 1998 yılında yurtiçinde gerçekleşen 34 milyon tonluk satışa erişemeseler de gerek hükümetin 100 bin adetlik toplu konut hamlesi, gerekse Irak'ın yeniden inşası çerçevesinde yapılan ihracat, çimento sektörüne yönelik umutları da artırdı. Öte yandan sektör uzmanları ise Türkiye'de 440 kg. düzeyinde olan kişi başına çimento kullanımının AB ülkelerine kıyasla çok geride olduğunu belirtiyor.

AB'nin 10 yıl gerisindeyiz
Sektörde ihracat kadar dikkat çekici bir diğer konunun ise kişi başına çimento kullanımı olduğunu söyleyen uzmanlar, Türkiye'de şu an kişi başına düşen çimento kullanımının 440 kg. düzeyinde bulunduğuna dikkat çekti. Gelişmekte olan ülkelerde bu rakamın 700 kg, AB ülkelerinde de 700-1000 kg. arasında değiştiğini belirten uzmanlar, Türkiye'nin tüketimde hala emekleme noktasında olduğunu söyledi. Öte yandan, piyasada genel kanı Türkiye'de kişi başına çimento tüketiminin AB ülkelerinde olduğu gibi 1000 kg. düzeyine ulaşmasının 5-10 yılı bulacağı. Devletin konut yatırımlarının önümüzdeki dönemlerde artacağını da dile getiren uzmanlar, doğalgaz, kömür ve fuol-oil'e yapılan zamların söktörü olumsuz etkilediği görüşünde.

Kapasite fazlalığı yüzde 20
Geçen yıl çimento satışlarının iç piyasada yüzde 10, dış piyasada ise yüzde 9 oranında artış kaydetmesi sektörün 2005'e yönelik umutlarını da artırıyor. İç piyasada satışlarında bu yıl da yüzde 10 civarında artış beklediklerini belirten Bursa Çimento Genel Müdürü Nürsel Öztürk, "Fakat buna karşılık yurtdışı satışlarında ise herhangi bir artış olacağını düşünmüyorum" dedi.

2004'ün ilk yarısında sektörde kapasite fazlalığının çok yoğun olduğunu da hatırlatan Öztürk, "Çimento iç piyasaya yönelik olarak üretilir. İç piyasa artan kapasiteyi karşılayamazsa ihracat yapılır ki Türkiye şu an bunu yapıyor" açıklamasında bulundu. Yeni yatırım yapılmazsa 3 yıl içerisinde kapasite fazlalığının ortadan kalkacağına da dikkat çeken Öztürk, "Bence sektörün kapasite fazlalığı yüzde 20 civarında. Türkiye'nin her yıl yüzde 40 kapasite fazlası olduğu da konuşuluyor fakat benim kanaatim bu rakamın biraz abartıldığı yönünde" dedi.

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili: İhracatın dörtte biri Irak'a yapıldı
Türkiye'nin çimento sektöründe 57 tesisle dünyada ilk on üretici arasında yer aldığını belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, sektörün 2002'de başlayan yükselişini, geçen yıl da sürdürdüğünü ifade etti. 2003'te 35,1 milyon ton olan çimento üretiminin geçen yıl yaklaşık yüzde 10 artarak 38,7 milyon tona çıktığını belirten İğnebekçili, "İç piyasa satışları yüzde 10'luk artışla 30,8 milyon tona çıktı. Ayrıca 2003'te 7.4 milyon ton olan ihracat da geçen yıl 8.2 milyon tona ulaştı" dedi.

Geçen yıl çimento üreticilerinin en önemli ihracat pazarlarının Irak olduğuna işaret eden İğnebekçili, "Geçtiğimiz yıl bu ülkeye yaklaşık 2 milyon ton çimento ihracatı gerçekleştirildi ki bu miktar çimento ihracatının yüzde 25'ine denktir. Ekonomideki olumlu gelişmeler bu yıl da devam ettiği takdirde, iç piyasadaki çimento satışlarında yüzde 4-5, üretimde de yüzde 7-8 düzeyinde artış bekliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentocular-abye-gore-emekleme-noktasinda_40480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!