Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin Graniti ve Kontraplakına Soruşturma

Çin Graniti ve Kontraplakına Soruşturma

Referans Gazetesib>Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çin menşeli granit ve kontraplak ithalatına karşı damping soruşturması açtı. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın dün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğinde, yerli üreticiler Granitaş ve Silkar Madencilik'in Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "granit"lerin Türkiye’ye dampingli fiyatlarla ithal edildiği ve bu durumun yerli üretime zarar verdiğini iddia ederek, karşı önlem alınmasını istedikleri belirtildi. Doğa Madencilik'in de desteklediği başvuru üzerine, söz konusu ithalata karşı soruşturma açılması kararlaştırıldı.

Çin menşeli "sadece ağaç levhalarından meydana gelen kontrplaklar"ın (kontrplak) ithalatına karşı soruşturma ise yerli üreticiler Bizon Ağaç Sanayi, TKS-Tosya Ağaç, Çağ Orman Ürünleri, Ekol Kontrplak-Taşköprü Tarım Hayvancılık Orman Ürünleri Tekstil Madencilik, Dastaş- Demircioğlu Ağaç Sanayi, Cezmi Akça Kontrplak ve Kereste Fabrikası’nın başvurusu üzerine başlatıldı. Söz konusu firmalar dampingli ithalatın yerli üretim dalına zarar verdiğini savundular.

Önlem süresi dolan ürünler
Bu arada Türkiye’nin 2001'den bu yana Çin menşeli elektrikle çalışan duvar saatlerine uyguladığı dampingi karşı önlemin süresinin 7 Kasım 2006’da, Rusya, Moldova ve Ukrayna menşeli haddelenmiş veya sürekli döküm suretiyle elde edilmiş kütük demir ithalatına karşı uygulanan önlemin süresinin de 17 Ekim 2006’da dolacağı hatırlatıldı.

Yerli üreticilerin veya yerli üretim dalı adına hareket eden gerçek veya tüzel kişi ya da kuruluşların, üreticisi bulundukları ürünlerin ithalinde halen uygulanan dampinge karşı verginin kalkması halinde, dampingin ve zararın devam edebileceğini veya tekrarlanabileceğini gösteren yeterli bilgi ve belgelerle yazılı olarak, nihai gözden geçirme soruşturması açılması talebinde bulunabilecekleri bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-graniti-ve-kontraplakina-sorusturma_42185.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!