Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Çin Seddi Onarılıyor

Çin Seddi, Özel Korumaya Alınıyor

Dünyanın inşaat harikası 2 bin 200 yıllık ve 2 bin 400 kilometre uzunluğundaki Çin Seddi’nin, “bakımsız kısımları”, dağ sporcusu turistlerin olası

NTV-MSNBC
Çin Seddi, Özel Korumaya Alınıyor

b>Dünyanın inşaat harikası 2 bin 200 yıllık ve 2 bin 400 kilometre uzunluğundaki Çin Seddi’nin, “bakımsız kısımları”, dağ sporcusu turistlerin olası bilgisiz hasarlarına karşı korumaya alınıyor.

Yeni Çin Haber Ajansı Şinhua’nın başkent Pekin’deki Turizm Yönetim Dairesi ile Kültürel Miras Dairesi’ne dayanarak verdiği bilgiye göre, Seddin harap kısımlarına izinsiz girenler 200 yüen (30 milyon T) ila 3000 yüen (4 milyar 800 milyon TL) para cezasına çarptırılabilecek. Seddin 500 metre dışına kadar olan alan yapılaşmaya kesinlikle kapatılıyor.
Çin Seddi’nin devlet bakımında olan Pekin bölgesi gibi kısımları her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından geziliyor.
Çin (Qin) Hanedanı (İÖ 221-206) döneminde ilk inşaatına başlanan Çin Seddi, Pekin’in 180 kilometre uzağındaki doğu kıyısının açıldığı Sarı Deniz-Bo Hai Körfezi’nden Orta Asya’nın içlerine, Gansu ilinde Tarım Havzası-Taklaman Çölü doğusuna dek uzanıyor. Tarihte gerçekleştirilmiş en büyük inşaat tasarılarından biri olan Çin Seddi’nin Çincesi, eski uzunluk birimi Li’den (500 metre kadar) Wan Li Çang Cıng, yani 10 Bin Li’lik duvar. Moğolcası ise “Jagan Kerme”, yani Beyaz Duvar. Seddin Pekin’e 50 kilometre yakınındaki bölümler, Ming Hanedanı (1368-1644) zamanından. 9-12 metre yüksekliğindeki Seddin, tarihin bir döneminde 4 bin 600 km uzunluğa eriştiği biliniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-seddi-ozel-korumaya-aliniyor_5204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!