Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin’den Dev Sulama Projesi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Yangçe nehrinin akış yönünü değiştirecek dünyanın en büyük sulama projesinin 24 milyar dolara mal olması bekleniyor.

NTV-MSNBCb>Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Yangçe nehrinin akış yönünü değiştirecek dünyanın en büyük sulama projesinin 24 milyar dolara mal olması bekleniyor.
Çin’de planlanan dev sulama projesine göre dünyanın en büyük 3’üncü ırmağı Yangçe’nin suları tersine akıtılarak Çin’in kuzey eyaletlerinde sulama için kullanılacak.
Çin Su Kaynakları Bakan Yardımcısı Cang Jiyao, ülkenin sulak güney kesiminin sularını kurak kuzeye akıtacak dev projenin başlangıç aşamasına geldiğini söyledi.
Dünyanın en büyük su projesi olan Yangçe projesiyle ülkenin güneyindeki ırmaktan açılacak kilometrelerce uzunluğunda 3 büyük kanalla güney Çin’in suları başkent Pekin’in de yer aldığı ve ülke nüfusunun yaklaşık yarısını bulunduran kuzey kesimine taşınacak.
Proje tamamlandığında Yangçe ırmağından kuzey eyaletlerine yılda 48 trilyon litre su aktarılacak. Aşamalı olarak gerçekleştirilecek projenin ilk ayağının 2005yılında tamamlanacağı, başkent Pekin’in Yangçe’nin suyuna kavuşmasının ise 2010 yılını alacağı belirtiliyor.
Açılacak kanalların dağlık bölgelerden geçmesi yüzünden projenin bütününün tamamlanması ise 2050 yılını bulacak. Proje kapsamında açılacak üç kanaldan ilk ikisinin maliyetinin 18 milyar doları bulacağı ifade ediliyor.
Projenin toplam maliyeti için kesin rakam verilmemekle birlikte, bunun, yine Yangçe ırmağı üzerinde inşası süren dünyanın en büyük barajını oluşturacak “Üç Boğaz Barajı” projesinin maliyetini aşacağı kaydediliyor. Üç Boğaz Barajı’nın toplam maliyeti ise 24 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinden-dev-sulama-projesi_2550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!