Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çorum’daki Kazılara 70 Milyar

Çorum İl Özel İdare Müdürlüğü, kazı çalışmaları için 2004 yılı bütçesinden 70 milyar lira ödenek ayırdı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özü

NTV-MSNBC
Çorum’daki Kazılara 70 Milyar

b>Çorum İl Özel İdare Müdürlüğü, kazı çalışmaları için 2004 yılı bütçesinden 70 milyar lira ödenek ayırdı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Çorum’da Ortaköy-Şapinuva, Boğazköy, Alacahöyük, Fatmaören ve Resuloğlu olmak üzere 5 ayrı ören yerinde kazı çalışması yapıldığını belirtti.

Özüdoğru, “Valilik, geçen yıl Resuloğlu ve Fatmaören kazı çalışmalarının finansmanlarını üstlenerek, kazı çalışmalarına Özel İdare bütçesinden ödenek ayırmaya başladı; bu uygulamasını 2004 yılı kazı sezonunda da devam ettirecek. Özel İdare’nin 2004 bütçesinden 5 ayrı ören yerinde yapılacak çalışmalar için 70 milyar lira ödenek ayrıldı” dedi.
Özüdoğru, geçen yılki kazı çalışmalarında Ortaköy-Şapinuva Ören yerinde 70, Resuloğlu’da 35, Alacahöyük’te 14 ve Boğazköy’de 39 adet olmak üzere toplam 158 tarihi eserin gün ışığına çıkarıldığını vurgulayarak, eserlerin Çorum Müze Müdürlüğü’ne teslim edildiğini söyledi. Geçen yıl ayrıca satın alma ve el koyma yoluyla 36 adet tarihi eserin Müze Müdürlüğü’ne kazandırıldığını açıklayan Özüdoğru, Çorum Müzesi’nde 13 bin 148, Boğazköy Müzesi’nde 14 bin 200 ve Alacahöyük Müzesi’nde ise 2 bin 900 eser bulunduğunu ifade etti.

“50 BİN 268 TURİST ZİYARET ETTİ”
Ali Özüdoğru, 2003 yılında Çorum ve Boğazköy Müzesi ile Alacahöyük ve Yazılıkaya-Hattuşa Ören yerlerini 13 bin 142’si yabancı olmak üzere 50 bin 268 turistin ziyaret ettiğini, bu ziyaretlerden 36 milyar 516 milyon lira gelir elde edildiğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/corumdaki-kazilara-70-milyar_8536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!