Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çözüm Ücretsiz Ulaşımda

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı, CHP Sıvas Milletvekili Nurettin Sözen, İstanbul'un trafik sorununun çözümü için kentteki her ailenin her ay belirli bir miktar para ödemesi karşılığında, köprüler dahil, tüm ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını önerdi.

Cumhuriyet Gazetesiski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı, CHP Sıvas Milletvekili Nurettin Sözen, İstanbul'un trafik sorununun çözümü için kentteki her ailenin her ay belirli bir miktar para ödemesi karşılığında, köprüler dahil, tüm ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını önerdi.

Kentin trafik sorununun çözümüne ilişkin zaman zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya atılan "İstanbul'a vize" ve "plaka sınırlaması" önerilerini "mantık dışı" ve "uygulanamaz" diye değerlendiren Sözen, "İstanbul'a gelen göç önlenmeli. Türkiye'de göç yönetimi eksikliği var. Gelir ve hizmet dağılımı eşit yapılmalı" dedi. Sözen, Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 'ın kendi dönemine yönelik eleştirilerini şu sözlerle yanıtladı:

"Benim başkanlığımın ilk 3 yılı, 'Özal'ın eli kolu bağlı belediyecilik anlayışıyla' geçti; koalisyonla geçen son 2 yıllık dönemimde ise yine destek yoktu ama en azından engellemeyle karşılaşmadık. Bu 2 yılda 2 bin 500 otobüs aldık. Ama benden sonraki 3 başkan döneminde, toplam olarak bile bu rakama ulaşılamadı. İstanbul'daki ilk metro çalışmaları benim dönemimde (1992) başladı. Biz metroyu kendi bütçemizden yaptık, hükümetten destek almadık. Görev sürem dolduğunda metronun 10 km'si tamamlanmıştı. Ve metronun açılışı da Erdoğan değil Gürtuna döneminde yapıldı."

Tekirdağ'a dek raylı sistem
Sözen'in, İstanbul'un trafik sorununu çözmeye yönelik, araştırma aşamasında olan kişisel proje önerileri şöyle:

- Kamunun tüm ulaşım araçları -köprüler dahil- ücretsiz olsun. Sosyal adalet ilkeleri uyarınca bu para ailelere bölünerek alınacak. Şöyle bir hesap yapalım: Bir aileden, işine-okuluna tek vasıtayla giden iki kişinin aylık ulaşım masrafı ortalama 80-90 YTL. Her aile bu miktarın yarısını öderse, İstanbul'da bir ayda ulaşıma ödenen para elde edilir.

- Çalışanların, konutlarının bulunduğu yerde çalışmaları teşvik edilmeli.

- Raylı sistem Beylikdüzü, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Tekirdağ'a kadar ulaştırılmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cozum-ucretsiz-ulasimda_53954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!