Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyet Tarihi Düzenlemesi Mahkemede

Milli Savunma Bakanlığı tarafından açılan, Ankara'daki Devlet Mezarlığı çevre yolunda Kurtuluş Savaşı'nı simgeleyen heykel düzenlemesiyle ilgili yarış

Yapı dergisi/238illi Savunma Bakanlığı tarafından açılan, Ankara'daki Devlet Mezarlığı çevre yolunda Kurtuluş Savaşı'nı simgeleyen heykel düzenlemesiyle ilgili yarışmanın tartışmaları sürüyor.
Devlet Mezarlığı mimari proje müellifi olan, aynı zamanda iptal edilen jürinin üyeleri arasında yer alan Özgür Ecevit, yarışma sonucu belirlenen Rahmi Aksungur'a ait düzenlemenin iptali için yargıya başvurdu. Ecevit, birincilik kazanan projenin yarışma konusu olan "plastik eserlerden oluşan bir kompozisyon değil, mevcut Devlet Mezarlığı projesini değiştiren, mevcut düzenleme ile yarışan yeni bir mimari düzenleme" olduğunu belirtti. Yeni düzenlemenin özgün projenin öngördüğü gibi mezarlık çevresini saran tüm çevre yolunun etrafına yayılmadığını, yalnızca çevre yolunun yarısını kapsayan, geri kalan bölümünde "anlamsız" bir boşluk yaratan bir kompozisyon olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-tarihi-duzenlemesi-mahkemede_165.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!