Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çürümeye Terk Edilen Lojmanlar Serbest Ticaret Bölgesi Olacak

Türkiye'nin en büyük kara gümrük sahası alanına sahip Kapıkule Sınır Kapısı'nda âtıl durumda kalan lojmanlar "Balkan serbest ticaret bölgesi"ne dön

Zamanb>Türkiye'nin en büyük kara gümrük sahası alanına sahip Kapıkule Sınır Kapısı'nda âtıl durumda kalan lojmanlar "Balkan serbest ticaret bölgesi"ne dönüştürülecek.

Kapıkule Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Cengizhan Aksoy, 6 bin metrekare üzerine kurulu 148 adet lojman olduğunu ve personelin lojman talebinde bulunmadığı için lojmanların zaman içinde dökülmeye başladığını söyledi. Aksoy, lojmanların bulunduğu 6 bin metrekarelik alanın "Balkan serbest ticaret merkezi"ne dönüştürülmesi için ETSO'nun proje hazırladığını ve bu projeye mülki idare amirliği olarak kendilerinin de destek verdiklerini kaydetti.

Atıl durumdaki söz konusu lojmanların ihtiyaç sahibi kamu kurum ve kuruluşlarına devrinin sağlanması için 2002 yılında başvuru yapıldığını anlatan Cengizhan Aksoy, yazışmalar olmasına rağmen herhangi bir kesin sonucun alınmadığını aktardı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Cemil Güler de, âtıl durumdaki lojmanların ve alanın, Yunanistan ve Bulgaristan'ın da ortak olacağı "Balkan serbest ticaret merkezi" olarak değerlendirilmesi için teklifte bulunduklarını söyledi. Gerekli altyapı ve proje çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Başkan Güler, "Gümrük sahasının üçte birini kapsayan lojmanlar yıllardır atıl durumda. Milli servet bu zamana kadar çeşitli prosedürler aşılamadığı için çürümeye terk edilmiş. Bu alanı en iyi şekilde değerlendirmek için gerekli etüt çalışmalarımızı yaparak müracaatımızı yaptık." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/curumeye-terk-edilen-lojmanlar-serbest-ticaret-bolgesi-olacak_20499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!