Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danıştay Madenleri Sudan Biraz Uzaklaştırdı

İzmir Barosu avukatlarından Arif Ali Cangı, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun "su havzalarının orta mesafeli koruma alanlarında madencilik faaliyetine izin veren" yönetmeliğin yürütmesini durdurduğunu, böylece "Madenleri havzalardan biraz olsun uzaklaştırmış olduklarını" söyledi.

bianet.orgzmir Barosu avukatlarından Arif Ali Cangı, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun "su havzalarının orta mesafeli koruma alanlarında madencilik faaliyetine izin veren" yönetmeliğin yürütmesini durdurduğunu, böylece "Madenleri havzalardan biraz olsun uzaklaştırmış olduklarını" söyledi.

Cangı'nın verdiği bilgiye göre, bu kararla, su havzalarında suyun en yoğun olduğu, "rezervuar" olarak adlandırılan bölgeye 1 kilometre mesafede hiçbir maden işletilemeyecek.

İlgili maddesinin yürütmesi durdurulan "Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği" 5177 sayılı "Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"un kabul edilmesinin ardından çıkarılmıştı.

Daha önce Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliğin su havzalarındaki "mutlak koruma alanını" 300 metreden 100 metreye düşüren ve havzada daha geniş bir alanda madencilik yapılmasına izin veren maddesinin de yürütmesini durdurmuştu.

Cangı: Asıl sorun Maden Yasası
Cangı, asıl sorunun 5177 sayılı Maden Kanunu olduğunu, bu yasayla ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal isteminin 2004 yılından beri Anayasa Mahkemesinde bulunduğunu anımsattı. "Anayasa Mahkemesi 2004'ten beri bir karar veremedi. Ama her an karar verebilir. Anayasa'ya aykırılık nedeniyle iptal kararı çıkarsa, Türkiye'de çok şey değişir" dedi.

Cangı, söz konusu yasayla, doğal ve kültürel değerler yok sayıldığını, su havzalarının da madencilik faaliyetlerine açıldığını, petrol ve jeotermal kaynak ve maden arama faaliyetlerinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) kapsamı dışına çıkarıldığını, ÇED yapılmadan verilen arama izinleriyle toplam rezervin yüzde 10'unun işletilmesine ve satışına olanak sağlandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-madenleri-sudan-biraz-uzaklastirdi_48242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!