Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danıştay'dan Ilısu Barajı İhalesinin İptal İstemine Ret

Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu'nun 20 Mart 1997 tarihli Ilısu Barajı inşaatına ilişkin ihale kararının iptali istemini reddetti. Kemal Vural

Hürriyetb>Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu'nun 20 Mart 1997 tarihli Ilısu Barajı inşaatına ilişkin ihale kararının iptali istemini reddetti. Kemal Vuraldoğan adlı bir vatandaşın söz konusu Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açtığı dava sonuçlandı.

Davacı Vuraldoğan, baraj alanında kalan Hasankeyf'in Anıtlar Yüksek Kurulu'nun kararıyla birinci ve ikinci derece arkeolojik sit alanı olduğu, 22 adet korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı bulunduğu gerekçesiyle, Bakanlar Kurulu kararının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun hükümlerine aykırı olduğunu ileri sürdü. Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu kararını 2'ye karşı 3 üyenin oyuyla reddetti. Kararın gerekçesinde, davalı Başbakanlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün, davacının dava açma ehliyeti bulunmadığı yönündeki itirazları reddedildi.

Dava konusu baraj inşaatına ilişkin ihalenin, tarihi ve kültürel değerlerin korunması gibi kamu yararını yakından ilgilendiren yönleri bulunduğu belirtilen kararda, bu nedenle davacının dava açma ehliyetinin bulunduğu kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistaydan-ilisu-baraji-ihalesinin-iptal-istemine-ret_5100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!