Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay’dan Santrale İzin Yok

Tekirdağ Çerkezköy’de içerisinde termik santral alanı da bulunan imar planı için Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bölgenin tarımsal sit alanı olması gerektiğini belirten davacı avukatlardan Gülşen Tufan, “Planın iptal kararını bekliyoruz.” dedi.

yapi.com.tr
Danıştay’dan Santrale İzin Yok

Tekirdağ Çerkezköy’de yapılması planlanan termik santral ve Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği için Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Çerkezköy’de ‘enerji üretim alanı’ planlanmasına yönelik hazırlanan 1/25000 ölçekli Çevre ve Düzeni Plan Değişikli, Kasım 2017’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı. Plan değişikliğiyle yapılması planlanan termik santralin çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğunu belirten Tekirdağ Barosu, yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı. Baro ayrıca değişikliğinin, 2009 tarihinde onaylanan Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ile Ergene Havzasındaki kirliliği önlemek için getirilen ilkelere aykırı olduğunu belirtti.

Baronun itirazı üzerine Danıştay 6. Dairesi bilirkişi atanmasına karar verdi. Bölge için yapılan 1/100.000’lik imar planında yer alan ‘sanayi gelişimini planlarla sınırlandırmak’, ‘tarım ve orman alanlarının başka kullanıma açılmaması’ ilkelerine ters düştüğünü belirten bilirkişiler, kömüre dayalı termik santral planlamasının doğal çevre için konulan mekânsal ilkelere ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Bilirkişi raporuna atıf yapan mahkeme heyeti, Çerkezköy’deki plan değişikliğiyle sanayi ve enerji üretim tesislerinin orman alanı içerisinde dağınık biçimde yayılmasının öngörülmesi şehircilik ve planlama ilkeleri açısından doğru bir yaklaşım olmadığına karar verdi. Santralin ihtiyaç duyduğu soğutma suyunun yeraltı su rezervleri üzerindeki olumsuz etkisine değinen mahkeme heyeti, planın, sanayi tesislerine izin vermeyen Revizyon Çevre Düzeni Planı’nın ilkelerine aykırı olduğuna dikkat çekti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistaydan-santrale-izin-yok_181064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!