Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danıştay'ın Orman Arazisi Kararı Yatırım Planlarını Altüst Etti

Danıştay, altı köy muhtarının başvurusu üzerine 'Orman Sayılan Alanlarda Verilecek İzinler Hakkında Yönetmelik'in bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu. Buna göre, orman alanlarında özel sektör veya kamuya ait hiçbir yeni projeye izin verilmeyecek.

Zaman Gazetesib>Danıştay, altı köy muhtarının başvurusu üzerine 'Orman Sayılan Alanlarda Verilecek İzinler Hakkında Yönetmelik'in bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu. Buna göre, orman alanlarında özel sektör veya kamuya ait hiçbir yeni projeye izin verilmeyecek.

Karar, özel sektör yatırımlarının yanı sıra, yol, su, elektrik ve telefon şebekesi kurma, askeri tesis açma, belediyelerin mezarlık inşası, doğalgaz ve petrol boru hattı döşeme ve petrol arama gibi kamu hizmetleriyle ilgili projelerin de önünü kesti. Karardan en çok etkilenecek sektör ise enerji olacak. Rüzgâr enerjisi yatırımları ile ormanlık alanlardaki yeni barajların inşaatına başlanamayacak. Geçen hafta büyük holdingler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na toplam 150 milyar dolarlık rüzgâr santralı yatırım başvurusu yapmıştı.

Turizm bölgesi Antalya da uygulamadan nasibini alacak. Elektrik kesintilerini önlemek için yapılması planlanan yeni iletim hatları için de izin verilmeyecek. Ayrıca, 'Beldelerin Altyapısını Destekleme Projesi (Beldes) ile Köy Altyapısını Destekleme Projesi (Köydes)' uygulamaları da karardan olumsuz etkilenecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Kırklareli-Lüleburgaz'a bağlı Hamzabey, Ceylanköy, Turgutbey, Eskitaşlı, Tatarköy ve Celaliye köy muhtarlıkları, söz konusu yönetmeliğin durdurulması için Danıştay'a başvurdu. Danıştay, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan da savunma aldıktan sonra başvuruyu karara bağladı. Muhtarlıkların başvurusunu haklı bulan Danıştay Sekizinci Dairesi, 17 Eylül 2007'de yönetmeliğin yürütmesini durdurdu. Söz konusu karar 25 Ekim'de bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğü'ne ulaştı. Genel müdürlük kendisine bağlı bütün birimlere bir yazı göndererek ormanlık alanlarla ilgili hiçbir yeni başvuruya izin verilmemesini istedi.

Danıştay'ın kararı askerî projeleri de vurdu. Çünkü, iptal edilen yönetmelik 'savunma, yol, enerji nakil hattı, su isale hattı, su kuyusu, su arama, su deposu, petrol ve doğalgaz boru hattı, baraj, gölet, telefon iletim hattı, iletişim panosu, radyo-televizyon verici istasyonları ve antenleri, GSM baz istasyonları, ölçüm istasyonları, altyapı ve mezarlık tesisi, ulaşım, enerji, haberleşme, sağlık, eğitim, spor tesisi, su dolum tesisi, atık su, katı atık bertaraf tesisi ve sanatoryum taleplerine' izin verilip verilmeyeceğini kapsıyor.

Bakanlık: İşler duracak
Çevre ve Orman Bakanlığı, Danıştay'ın verdiği kararın şokunu yaşıyor. Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, mahkeme kararlarına saygılı olduklarını belirterek, "Yasal sürecin devamı için çalışmalar sürüyor. Fakat, bugün için kararı uygulamak zorundayız." açıklamasını yaptı. Anayasa Mahkemesi'ne Orman Kanunu'nun 17'nci maddesinin iptaliyle ilgili daha önce başvuru yapıldığına vurgu yapan aynı yetkili, "Mahkeme henüz olumlu-olumsuz kararını vermedi. Danıştay'ın durdurma kararı, ormanlık alanlarla ilgili bütün izinleri yasaklıyor. Yatırımlar açısından ciddi sıkıntı söz konusu." dedi.

Danıştay'ın kararını değerlendiren hukukçular, 'Çok karışık bir konu' yorumunu yaptı. Hukukçular, Yüksek Mahkeme'ye Orman Kanunu'nun 17'nci maddesinin iptaliyle ilgili dava açıldığına işaret ederek şöyle konuştu:

"Danıştay 8. Dairesi, Anayasa Mahkemesi kararı beklenecek gerekçesiyle yönetmeliği durdurdu; Danıştay'dan farklı bir karar çıkmadıkça bu karar geçerli olacak. Yüksek Mahkeme, ilgili maddeyi iptal de edebilir veya etmeyebilir. İptal etmemesi durumunda sorun yaşanmaz. İptal durumunda ise işler zorlaşacak. Çünkü, yeni kanunun çıkarılması, kabulü, ilanı gibi uzun bir süreç. Bu zaman zarfında hiçbir yeni projeye izin verilemez."

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistayin-orman-arazisi-karari-yatirim-planlarini-altust-etti_57287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!