Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DASK’ta Ciddi Artış Var

DASK olarak 2010’da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan 3.4 milyonuna yani yüzde 26’sına sigorta teminatı sunuldu. Deprem sigortaları konusunda az zamanda büyük bir yol alındığını anlatan DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, kurumun yakın denilebilecek bir zamanda kurulduğunu

Cumhuriyet Gazetesi
DASK’ta Ciddi Artış Var

DASK olarak 2010’da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan 3.4 milyonuna yani yüzde 26’sına sigorta teminatı sunuldu. Deprem sigortaları konusunda az zamanda büyük bir yol alındığını anlatan DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, kurumun yakın denilebilecek bir zamanda kurulduğunu hatırlatarak, depremde sigortalılık oranının küçümsenmeyecek bir boyuta taşındığını dile getirdi. 2000’den önce 500 bin civarında konutun deprem teminatı bulunduğunu belirten Utkueri, sayının 10 yıl gibi sürede 3.4 milyonu aştığını söyledi.

“Bu oranla Türkiye’yi afetlere karşı sigortalılık açısından yüksek gelir seviyesine sahip ülkelerle aynı kulvara taşıdık. IFRC’nin (The International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies) kentsel riske odaklanan 2010 Dünya Afet Raporu, afet sigortası yaptırma oranının düşük gelirli ülkelerde yüzde 1, orta gelirli ülkelerde yüzde 3 iken yüksek gelirli ülkelerde ortalama yüzde 30 olduğunu ortaya koyuyor. Biz yüzde 25 sigortalılık oranıyla deprem açısından yüksek gelirli ülkeler kategorisine oldukça yakın duruyoruz” diyen Utkueri, Eureko Sigorta olarak son 6 yıldır DASK’ın kurum idarecisi olarak görev yaptıklarını, bu görevin 2015’e kadar devam edeceğini de hatırlattı.

Utkueri’nin verdiği bilgiye göre, 11 yıldaki hasar verici 300’den fazla depremde zarar gören deprem Sigortalı konutlara 21 milyon TL tazminat ödeniyor. Bu ödemelerin yüzde 97’si kısmi hasarlara gidiyor.

DASK’ın tek bir hasarda ödeme gücü, kendi kaynakları ve reasürans korumasıyla birlikte 4.5 milyar TL’ye ulaştı.

2011 hem sigortacılık sektörü hem de DASK açısından önemli bir büyüme yılı olacak. Kurumsal uygulamalar ve ürünlerde pek çok yeniliğin planlandığı DASK’ta, orta vadede Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısının 5.5 milyona çıkarılması amaçlanıyor.

Finale kaldı

Fay Hatları TIR’ı projesi, halkla ilişkiler alanında dünyanın en saygın yayınlarından biri olan PR News dergisinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nin Kamu Projeleri kategorisinde finale kaldı. Finale kalan 5 proje arasında DASK’ın derecesi, 8 Mart 2011’de Washington’da açıklanacak.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/daskta-ciddi-artis-var_85908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!