Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Datça'da 2400 yıllık yerleşim

Datça Yarımadası'ndaki Burgaz'da yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında, antik dönem yazarlarından Xenophon'un sözünü ettiği, Spartalıların "Kneidon

Yapı Dergisi/238atça Yarımadası'ndaki Burgaz'da yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında, antik dönem yazarlarından Xenophon'un sözünü ettiği, Spartalıların "Kneidon Deniz Üssü"ne ait iki liman ortaya çıkarıldı. Ören yerindeki evlerde ise toplumsal yaşam, mutfak, depolama, küçük üretim ve dinsel faaliyetler gibi MÖ 5. yüzyıldaki antik konut yaşamının bütün anlarını yansıtan zengin arkeolojik veriler elde edildiği bildirildi. ODTÜ Tarihsel Çevre Araştırma Merkezi adına 1993 yılından bu yana Burgaz'daki kazıları yürüten Prof. Dr. Numan Tuna, Knidosluların kent merkezlerini MÖ 4. yüzyılda Datça Yarımadası'nın ortalarında yer alan Burgaz'dan en uçtaki Tekir'e taşıdıklarına ilişkin hipotezin doğruluğunu araştırdıklarını belirterek, "Tekir Burnu'nda yer alan görkemli kalıntıların bulunduğu antik yerleşim alanı, Hellenistik dönem sonrasına ait olmalıdır" dedi.
Datça kent merkezinden 1.5 km kuzeydoğu yönünde kıyı boyunca da antik liman kalıntıları ve anıtsal savunma duvarlarının yanısıra, antik şarap imalathanesi, avlulu evlerin duvarları ve dar sokakların taş döşemeleri ortaya çıkarıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/datcada-2400-yillik-yerlesim_164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!