Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dava Düştü, Sorumlular Yargılanmadı

Pamukova hızlı tren kazası davasının zaman aşımından düşmesiyle ilgili BST ve TMMOB, kazanın bilim insanlarının uyarısına rağmen bile bile gerçekleştiğini, asıl sorumluların yargılanması için hukuki süreci yeniden başlatacaklarını söyledi.

yapi.com.tr
Dava Düştü, Sorumlular Yargılanmadı

Soldan sağa: Ayhan Ayna, Levent Serhan, Zeki Arslan, Zerrin Bayrakdar, Ersin Albuz

2004'te 41 kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı tren kazası davası iki gün önce 7,5 yıllık zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle kapandı. Sakarya Pamukova'da hızlı tren kazası davasının zaman aşımından düşmesiyle ilgili BST ve TMMOB yaptığı basın toplantısında, kazanın daha fazla kar elde etmek uğruna tüm bilim insanlarının uyarısına rağmen bile bile gerçekleştiğini, aynı kazaların tekrar yaşanmaması için asıl sorumluların yargılanması gerektiğini belirtti.

bianet.org'tan Nilay Vardar'ın haberine göre, Makine Mühendisleri Odası'nda yapılan toplantıya katılan  Birleşik Taşımacılık Sendikası (BST), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisler Odası (İMO) ve Makine Mühendisler Odası (MMO), teknik ve bilimsel inceleme yapılmadan hız artırımına gitme yetkisi vererek kazaya sebebiyet veren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) yargılanması için hukuki süreci yeniden başlatmak için çalışacaklarını söyledi.

"Görevini yapan makinistler yargılanamaz"

MMO'dan dava bilirkişisi makine mühendisi Levent Serhan, TCDD'nin 2004'te ABD'li bir firmaya hazırlattığı hizmet ve tesislerin özelleştirilmesini içeren rapor doğrultusunda demir yollarında kamu anlayışı yerine kar amaçlı işletme modeli yaratılmak istendiğini söyledi.

"Hiçbir altyapı oluşturulmadan, plan yapılmadan, İstanbul Ankara arasını 140 kilometre hızla 5 saat 15 dakikada giden tren koydular. O mesafe güvenlikli şekilde en az 5 saat 55 dakikada gidilebilir. Sadece rayları değiştirerek, düzenli bakım yapmadan iki dakikada bir hızı yükseltip indiriyorsun, kaza olmaması kaçınılmazdı.
Bu kazanın asıl nedeni bir vagonda fren diskinin 25 gün önce kırılmış olması ve bakımı yapılmadığı için bunun fark edilmemesidir. Çünkü demiryollarında karı yükseltmek için personel azaltıldı.
Burada hızlı trenin bu kadar saatte gitme kararını alan TCDD bürokratları yargılanmadı, Mahkeme, Bakanlık'tan sorumluların yargılanması için izin istedi ama verilmedi. 15 yıllık makinistler sadece verilen görevi yaptıkları için suçlandı. Bu kabul edilemez."

"'Sorumluluk almayız' dedik, uyardık"

İMO'dan dava bilirkişisi Zerrin Bayrakdar, kazadan iki hafta önce TCDD'nin bitmiş projeyi 40 akademisyeni çağırarak tanıttığını söyledi.

"Bizi çağırıp, daha önce hiç danışmadıkları projeyi onaylamamızı istediler. Biz de 'sorumluluk size aittir' dedik. Ancak çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledik. Ben bizzat makinistlerin yanında trende deneme sürüşüne katıldım ve TCDD Genel Müdür'üne en ufak bir hatada kaza olabileceğini aktardım. Birçok bilim insanı da bunu defalarca dile getirdi."

"Yine kaza olabilir"

BTS'den makinist Ayhan Ayna, "Kazaya neden olan sıkıntıların hala devam ediyor. Yeniden kaza olmayacak diyemeyiz. TCDD'nin başına demiryollarından anlamayan insanlar getirildiği sürece de bu böyle devam edecek. Hayatında hiç trene binmemiş bir insan, ne kadar hızla gideceğimizi bilgisayar üzerinden hesaplıyor."

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/dava-dustu-sorumlular-yargilanmadi_90733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!