Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Değişen Dünya ve Mimarlık Eğitimi

Bir süredir üzerinde konuşulan akreditasyon, mobilite, serbest dolaşım gibi yeni kavramlar, bir özdeğerlendirmeyi ve beraberinde yeni stratejiler oluşturmayı gerektiriyor.

yapi.com.tr/Mesut TUFANFoto: Serdar ÖZUSLU

'Eğitim', ülkenin üzerinde en çok konuşulan sorunlu alanlarından birisine karşılık geliyor. Sürekliliği olan bir eğitim politikasının oluşturulamaması, birbiriyle örtüşmeyen farklı modellerin denenmesi, fiziki mekanların yetersizliği ve bölgeler arasındaki uçurumlar, eğitim kadrolarının niteliksel ve nicel anlamda yetersizliği, artık hepimiz için kronikleşmiş tartışma başlıkları.

Batılı anlamda başlangıcı, 1883 yılında kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi ile ilişkilendirilen mimarlık eğitimi de genel olarak bütün bu sorunları ve hatta daha fazlasını yaşıyor. Fiziksel ortamlardaki farklılıklar, kütüphane, laboratuar ve stüdyo gibi donanımlardaki dengesizlikler, öğretim üyelerinin yetersiz kalması gibi sorunlar, bunlardan sadece birkaçı.

Öyle görünüyor ki, teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ve çeşitlenmesi, küreselleşme ve bununla birlikte dünyanın da tek bir pazar haline gelmesi, pekçok yeni olanak anlamına gelirken yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Bir süredir üzerinde konuşulan akreditasyon, mobilite, serbest dolaşım gibi yeni kavramlar, bir özdeğerlendirmeyi ve beraberinde yeni stratejiler oluşturmayı gerektiriyor.

Bu yeni kavramların mimarlık eğitimini nasıl etkilediğini mimarlık bölüm başkanlarına sorduk. Biraz bellek tazelemek amacıyla da TMMOB Mimarlar Odası tarafından 2001 yılından bu yana gerçekleştirilmekte olan Mimarlık ve Eğitim Kurultaylarında yapılan bazı sunumları ekledik.

http://www.yapi.com.tr/haberler/degisen-dunya-ve-mimarlik-egitimi_53975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!