Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deniz, Altınova'yı Yutuyor

Edremit Körfezi'nin 14 kilometrelik kıyısıyla en uzun sahil şeridine sahip beldesi Altınova'da 4 bin dönüm hazineye ait kumsalı deniz yuttu. Deniz, artık tapulu alanlara ve villalara dayanırken, kayalar döküp yüksek duvarlar örerek evlerini denizden korumaya çalışan vatandaşlar tedirginliklerini dile getirdi. Altınovalılar, devletin beldeyi

Yeni Asır Gazetesi
Deniz, Altınova'yı Yutuyor

Edremit Körfezi'nin 14 kilometrelik kıyısıyla en uzun sahil şeridine sahip beldesi Altınova'da 4 bin dönüm hazineye ait kumsalı deniz yuttu. Deniz, artık tapulu alanlara ve villalara dayanırken, kayalar döküp yüksek duvarlar örerek evlerini denizden korumaya çalışan vatandaşlar tedirginliklerini dile getirdi. Altınovalılar, devletin beldeyi kurtarmak için başlattığı dalgakıran projesini bir an önce tamamlamasını istedi.

Evlere yaklaştı

Ayvalık'ın Altınova beldesinde, erozyon, felaket boyutuna ulaştı. Özellikle Öğretmenler Sitesi ile SSK tesisleri arasında, 25 yıl önce evlere 300-350 metre mesafede olan deniz, şiddetli rüzgar ve dalgalarla kumsalı yuttu, evlerin önüne kadar geldi. Kıyıdaki kum denize sürüklenirken, deniz suları sahil şeridindeki 4 bin dönüm, mülkiyeti hazineye ait olan kumsalı kapladı, tapulu alanları ve inşaatları bitmiş villaları tehdit etmeye başladı. Panik yaşayan yazlık sahipleri, denize sıfır hale gelen evlerine dalgaların girmemesi için beton duvarlar örerken, kimileri kamyonlar dolusu kayalar döktürüp suları durdurmaya çalıştı. Öğretmenler Sitesi'ndeki deniz fenerinin yeri üçüncü kez değiştirildi. Profesörler Sitesi'ndeki kafeterya da zaman içinde denize gömüldü.

Altınovalılar, erozyonun özellikle 2007 yılında şiddetlendiğini, sahilin tamamen yok olduğunu söyledi. DSİ'nin kamyonlar dolusu dolgu malzemesi atıp, denize set çekmeye çalıştığını belirten vatandaşlar, "Böyle devam ederse, önümüzdeki yaz evlerimiz denizin içinde kalacak" dedi.

Karayolunu etkiler

Altınova Belediye eski Başkanı Alaattin Süberoğlu "Öğretmenler Sitesi önünden başlayan erozyon Kum (Tüzüner) Yarımadası'nı da yok etti. Yıllar önce yapılmaya başlanan dalgakıran projesi ağır ilerliyor. Çok kısa sürede tamamlanmazsa İzmir-Çanakkale karayolu da suya gömülecek" dedi.

4.5 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde etkili olan erozyonu önlemek için yapılmaya başlayan projenin  yetersiz kaldığını savunan Süberoğlu, "Bu proje Öğretmenler Sitesi önünden başlayarak SSK tesislerini, Profesörler Sitesi, İskele mevkiindeki Kum (Tüzüner) Yarımadası'nın ön tarafından devam ederek Karakoç mevkii, Kazan Sitesi, Altınnal, Tuzla Jandarma önüne kadar devam etmeli" diye konuştu.

Nedeni kaçak kum

Kıyı erozyonunun son 20 yılda şiddetlendiğini söyleyen Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kıyı Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Emel İrtem, erozyonun nedeninin kaçak kum alımı olduğunu belirtti.
İrtem aynı şekilde Burhaniye’nin Ören Mahallesi kıyı şeridinde de erozyon tehlikesi yaşandığına dikkat çekti. Ören’de yaşanan erozyonda da kumsal eninin 15-20 metreden 2.5-4 metreye indiğini söyleyen İrtem, erozyonun dalgakıranlar ile önlenmeye çalışıldığını hatırlattı.

Umut dalgakıranda

Dalgakıran projesiyle ilgili bilgi veren AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Ali Akçal, ikinci kez ihaleye çıkılan 11 adet dalgakırandan yedisinin tamamlandığını belirtti.

Her biri 60 metre aralıkta, 65 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde dalgakıranların yapımının devam ettiğini söyleyen Akçal, "Özellikle kış aylarında şiddetli rüzgarla birlikte dalgalar kıyıyı dövüyor. Kumu alıp denize sürüklüyor. 22 yıl önce Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Bursa Bölge Müdürlüğü kıyı önleme projesi yaptı. Kıyıdan 150 metre açığa, arasından deniz suyunu geçirip dalgaları kıracak, böylece hem içeri giren kumun dışarı çıkmasını hem de sahilden kum sökülmesini önleyecek iki dalgakıran yapıldı. 400 bin YTL harcandı. Geçtiğimiz yıl için de 800 bin YTL ödenek ayrıldı. Toplam 11 dalgakıran gerekiyordu. Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden de yardım istedik. Geçen yıl belediye, vatandaş ve DSİ'nin çabasıyla kamyon kamyon dolgu malzemesiyle kıyıya set çektik. Devlet 11 dalgakıranın yapımına başladı. Şu ana kadar 7'si yapıldı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-altinovayi-yutuyor_67413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!