Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deniz Taksi Hazır Ama!

İstanbul'un trafik yükünü büyük ölçüde azaltacak deniz taksileri, mevzuatta yapılacak değişikliğin ardından hizmete girecek. Sıradaki yeni proj

Sabah
Deniz Taksi Hazır Ama!

b>İstanbul'un trafik yükünü büyük ölçüde azaltacak deniz taksileri, mevzuatta yapılacak değişikliğin ardından hizmete girecek. Sıradaki yeni proje ise 94 kişilik deniz dolmuşları....

Boğazın ikiye ayırdığı, 260 kilometrelik kıyı şeridi bulunan İstanbul'da yoğun trafiğe alternatif olarak Kadir Topbaş'ın ortaya attığı deniz taksi projesi son aşamaya geldi. Deniz taksiler, boğazdan geçecek araçların sürat ve yoğunluğunu düzenleyen mevzuatta yapılacak değişikliğin ardından hizmete girecek. İki ayrı şirket tarafından üretilmeye başlanan taksiler 6'şar kişi taşıyacak şekilde tasarlandı. Halk taksi rengi olarak sarıya alıştığı için deniz taksilerini de sarı renkte üretmeye hazırlanan Türkyat 2000 Şirketi'nin yeni projesi ise 94 kişilik deniz dolmuşları. Resmi kayıtlara göre 10 milyon nüfusu bulunan İstanbul'da 3 milyon 345 bin sürücü ve 2 milyon 300 motorlu taşıt var. Toplam 260 kilometrelik kıyı şeridi bulunan İstanbul'dan deniz yolunu tercih edenlerin sayısı ise sadece 250 bin kişide kalıyor. Oysa karayoluyla saatler süren Beykoz'dan Avcılar'a, Kartal'dan Bakırköy'e Eminönü'nden Sarıyer'e, deniz yoluyla çok daha kısa sürede ulaşmak mümkün.


Ancak İstanbullular, bu imkana rağmen denize kıyısı olan diğer metropollere göre deniz yolunu çok daha az kullanıyor. Bunun en büyük nedeni ise deniz ulaşımını çağın gerisinde kalması. Bu durumu fark eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçildikten sonra hemen kolları sıvadı. Türkyat 2000'in iki genç tasarımcısı Mehmet Aziz Göksel ve Mert Ünlü, 6 kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği sarı deniz taksilerinin projelerini tamamladı. Tanesi 105 bin Euro'ya mal olanve su jetleri sistemi kullanılarak geliştirilen deniz taksileri her türlü hava koşulunda bile konfordan ödün vermeden yolcularını taşıyabildiği gibi, yük taşımacılığında da kolaylık sağlayabilecek potansiyele sahip bulunuyor.

Projenin önündeki tek engelin, boğazdan geçecek araçların sürat ve yoğunluğunu düzenleyen mevzuatta yapılacak değişik olduğunu anlatan tasarımcı Mehmet Aziz Göksel, şimdi mevzuat değişikliğinin yapılmasını beklediklerini söyledi. İstanbul trafiğini rahatlatmak için deniz dolmuşları projesini de başladıklarını anlatan Göksel, şimdiki motor dolmuşlarından daha rahat, güvenli ve standartlaşacak bir model üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, 94 kişilik deniz dolmuşlarının, deniz otobüslerinden daha çevik ve daha az maliyetli olacağını da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-taksi-hazir-ama_19005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!