Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizaltında Yeni Canlı Türleri

Okyanuslarda yapılan araştırmada sadece bu yıl yaklaşık 13 bin yeni deniz canlısı türü ortaya çıkarıldı. Böylece bilinen deniz canlısı türlerinin sayı

NTV-MSNBC
Denizaltında Yeni Canlı Türleri

kyanuslarda yapılan araştırmada sadece bu yıl yaklaşık 13 bin yeni deniz canlısı türü ortaya çıkarıldı. Böylece bilinen deniz canlısı türlerinin sayısı 38 bine yükseldi.

70 ülkeden yüzlerce bilimadamının katılımıyla yürütülen araştırmada neredeyse her bir haftada ikiden fazla balık türü ortaya çıkarıldı. Araştırmada daha önce bilinmeyen göç yolları da bulundu.

70 ülkeden yüzlerce bilimadamının okyanuslarda yaptıkları ortak araştırmada sadece bu yıl yaklaşık 13 bin yeni deniz canlısı türü ortaya çıkarıldı. Böylece bilinen deniz canlısı türlerinin sayısı 38 bin’e yükseldi.

1 milyar dolarlık proje kapsamında her bir haftada yeni iki balık türü keşfedildi. Bilinen balık türlerinin sayısı da 15 bin 482’e yükseldi. 2010’da araştırmanın tamamlanmasının ardından bu sayının 20 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Üstelik, bilimadamları şu ana kadar okyanusların sadece 100 metre altında inceleme yapabildi. Daha derinlerde ne tür canlıların yaşadığıysa bir sır olarak kalmayı sürdürüyor. Denizlerdeki hayatın yüzde 90'ı tek hücreli canlılar.

Pasifik Okyanusu’nun güneyinde ve Hint Okyanusu’nda da henüz ayrıntılı bir inceleme yapılamadı. Keşfedilen 14 bin sualtı tepesinden de sadece 250’si yaşayan canlı türleri bakımından incelenebildi.

2010’a kadar sürmesi hedeflenen araştırmada ayrıca tuna ve köpekbalıkları gibi canlı türlerinin kullandığı yeni göç yolları da ortaya çıkarıldı.

Balıkların ve kaplumbağların göç ederken tahmin edilenden daha fazla mesafe katettikleri de belirlendi. Örneğin bir tuna balığı California’da fişlendikten sonra Japonya’ya gitti ve tekrar California kıyılarına geri döndü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizaltinda-yeni-canli-turleri_21029.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!