Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizde Dalga Yasağı

Marmaray Tüp Geçiş Projesi' çerçevesinde toplanan Ulaştırma Bakanlığı, denizcilik tarihine geçecek bir karar aldı: 'Şok dalgası yaratana 690 milyo

Sabah
Denizde Dalga Yasağı

b>'Marmaray Tüp Geçiş Projesi' çerçevesinde toplanan Ulaştırma Bakanlığı, denizcilik tarihine geçecek bir karar aldı: 'Şok dalgası yaratana 690 milyon lira+savcılığa sevk cezası verilecek'.

İstanbul'da yüzyılın projesi olan Marmaray Tüp Geçit, İstanbullular'ın ve denizcilerin alışık olmadığı ilginç uygulamalarla gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde tüp geçit projesi için denizin 30 metre altına bırakılan 50 bin dolarlık 3 cihazın balıkçı trol tekneleri tarafından yerinden sökülmesinden sonra şimdi de 'denizde dalga yasağı' geldi. 'Marmaray Tüp Geçişi Projesi'ne özen gösteren Ulaştırma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Deniz Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde toplanarak denizcilik tarihine geçecek bir karar aldı.

Karara göre, yerel deniz trafiğinde çalıştırılan, gemi işletici kuruluşlar, 'Marmaray Projesi'nin sağlıklı işleyebilmesi ve verilerin sağlıklı alınabilmesi için 'denizde dalga yaratmamaya' özen gösterecekler. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü İstanbul Liman Başkanlığı'nın 12/01/2005 tarih ve B.02.1.DNM/1.01.01/97 sayılı yazısı ile 'İstanbul Boğazı Tüp Geçiş Projesi' (Marmaray) kapsamında 12 Ocak 2005 Çarşamba günü saat 10.00'da Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul BölgeMüdürlüğü'nde toplantı yapıldığı belirtilerek, "Yerel Deniz trafiğinde çalıştıran, gemi işletici kuruluşlar, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri'nin yayımladığı talimatlara uyacaklar ve özellikle gemilerin hız ve yapısı itibarıyla çalışmayı engelleyecek, sekteye uğratacak dalga yaratmamaya özen gösterecek şekilde seyirlerini tamamlayacaklardır. Bu gemiler mutlak surette VHF Kanal 13 Kandilli Kanalını'ı dinleyeceklerdir" denildi.

İstanbul Liman Başkanı Ender Kurt ise uygulamanın şu anda çok önemli bir sondaj gerçekleştirildiği için alındığını ve uymayanların 158 milyon lira ile 6 milyar 290 milyon lira arasında para cezasına çarptırılacağını ve tahkikata göre Cumhuriyet Savcılıkları'na sevk edilebileceklerini söyledi. Bu arada Liman Başkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde trol teknelerinin tüp geçit projesinde 30 metre derinlikteki veri edinme cihazlarını yerinden söküp götürmesi üzerine uyarıda bulunarak bölgede tüp geçit için dalgıçların bulunduğunu ve dikkat etmelerini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizde-dalga-yasagi_22405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!